Juvit D3

Reklama

Działanie

Witamina D3 wpływa na gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu. Bierze udział we wchłanianiu i wykorzystaniu jonów wapniowych i fosforanowych, decydując o prawidłowym przebiegu procesu tworzenia i mineralizacji kości. Po wchłonięciu z przewodu pokarmowego ulega hydroksylacji w wątrobie i nerkach do aktywnych metabolitów. T0,5 poszczególnych metabolitów witaminy D3 wynosi od kilku godzin do 40 dni. Związki te są wydalane głównie z kałem i w niewielkim stopniu z moczem.

Wskazania

Zapobieganie krzywicy u dzieci. Zapobieganie schorzeniom gdy stwierdzono ryzyko niedoboru witaminy D3. Leczenie krzywicy i osteomalacji wywołanych niedoborem witaminy D3.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na cholekalcyferol lub inne składniki preparatu. Hiperkalcemia. Kamica nerkowa. Sarkoidoza. Brak aktywności hydroksylazy cholekalcyferolu w wątrobie i w nerkach.

Środki ostrożności

Nie stosować z innymi preparatami zawierającymi witaminę D3 (ryzyko przedawkowania). Ostrożnie stosować u pacjentów otrzymujących tiazydowe leki moczopędne.

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności (zalecane dzienne zapotrzebowanie na witaminę D3 w ciąży i okresie karmienia piersią wynosi 400 j.m.). Witamina D3 i jej metabolity przenikają do mleka, jednak nie obserwowano przedawkowania u dzieci karmionych piersią.

Działania niepożądane

Przyjmowanie witaminy D3 w większych dawkach powoduje hiperwitaminozę lub hiperkalcemię oraz związane z tym objawy. Obserwowano: uszkodzenia mięśnia sercowego; ból głowy; utratę łaknienia, nudności, wymioty, biegunkę; hiperkalciurię, uszkodzenie nerek, wielomocz; ból mięśni i stawów; zwapnienie ektopowe, uczucie suchości w jamie ustnej.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie z moczopędnymi lekami tiazydowymi zwiększa ryzyko hiperkalcemii. W skojarzeniu z dużymi dawkami preparatów wapnia także występuje ryzyko hiperkalcemii (konieczna kontrola stężenia wapnia w surowicy). Niektóre leki przeciwdrgawkowe (m.in. karbamazepina, fenytoina, fenobarbital i prymidon) zwiększają zapotrzebowanie na witaminę D3. Cholestyramina, kolestypol, neomycyna zmniejszają wchłanianie witaminy D3. Równoczesne podawanie preparatu z glikozydami nasercowymi może nasilać ich toksyczne działanie, natomiast glikokortykosteroidy mogą osłabiać działanie witaminy D3.

Dawkowanie

Doustnie. Zapobiegawczo. Niemowlęta od 2. tyg. życia do ukończenia 1 rż.: korzystające ze spacerów - 1 kropla (590 j.m.) na dobę; przedwcześnie urodzone, bliźnięta i niemowlęta w złych warunkach życiowych 1-2 krople (590-1180 j.m.) na dobę. Dzieci w 2. rż. (zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych): 1-2 krople (590-1180 j.m.) na dobę. Dorośli: 1-2 krople (590-1180 j.m.) na dobę. Leczniczo: w krzywicy i osteomalacji wywołanej niedoborem witaminy D3: 2-8 kropli na dobę (1180-4720 j.m.), przez cały rok. Niemowlętom i małym dzieciom preparat można podawać w łyżce napoju lub pokarmu.

Reklama

Uwagi

Podczas stosowania witaminy D3 przez długi okres czasu lub w dawkach większych niż 1000 j.m. na dobę należy monitorować stężenie wapnia w surowicy.

Pharmindex