Znajdź lek

Źródło

KiD-Vitum

Działanie

Dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego. Witamina D jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz zębów, a jej niedobór u niemowląt i dzieci może powodować krzywicę. Witamina K odgrywa istotną rolę w procesie syntezy czynników krzepnięcia krwi. Jej niedobór, występujący szczególnie u noworodków i niemowląt do ukończenia 3 mż., może prowadzić do wystąpienia krwawienia związanego z niedoborem witaminy K zwanego chorobą krwotoczną noworodków. Karmienie piersią jest najlepszą formą żywienia dziecka w pierwszych miesiącach po urodzeniu.

Wskazania

Do postępowania dietetycznego dla niemowląt karmionych piersią od 2 tyg. życia do ukończenia 3 mż. Zalecane jest, oprócz jednorazowej dawki witaminy K podanej w szpitalu, codzienne doustne podawanie witaminy K w ilości 25 µg dzieciom karmionym piersią począwszy od 2 tyg. życia do ukończenia 3 mż. Rekomendowana dzienna dawka witaminy D3 dla niemowląt to 400 j.m. niezależnie od tego czy matka karmiąca przyjmuje preparaty z witaminą D3.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Dawkowanie

Doustnie. Zawartość 1 kapsułki "twist off" lub 10 kropli dziennie. Bezpośrednio doustnie lub do ściągniętego pokarmu matki. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia.

Uwagi

Niemowlęta karmione mieszankami mlecznymi modyfikowanymi, mlekiem dla wcześniaków, a także mieszankami mlekozastępczymi po otrzymaniu jednorazowej dawki witaminy K w szpitalu nie wymagają dalszej profilaktycznej podaży. Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym nie wymagają dodatkowego podawania witaminy D3, o ile ilość spożytego mleka pokrywa w całości dzienne zapotrzebowanie.

Pharmindex