Lancetan

Reklama

Działanie

Syrop jest tradycyjnie stosowany jako lek przeciwzapalny, o słabym działaniu wykrztuśnym.

Wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie jako środek łagodzący w objawowym leczeniu podrażnienia jamy ustnej i gardła oraz podrażnień związanych z towarzyszącym suchym kaszlem.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość etanolu nie zaleca się stosowania u pacjentów z chorobami wątroby, padaczką, uszkodzeniem mózgu, chorobą umysłową oraz z chorobą alkoholową. Lek zawiera 4,0-7,0% (V/V) alkoholu (etanol). Dawka jednorazowa 5 ml zawiera 0,22-0,37 g alkoholu, co jest równoważne 5,5-9,3 ml piwa lub 2,3-3,8 ml wina. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharozy-izomaltazy nie powinny przyjmować preparatu. Dawka jednorazowa 5 ml zawiera ok. 3,9 g sacharozy. W przypadku wystąpienia objawów duszności, gorączki lub ropnej plwociny należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią (brak badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania).

Działania niepożądane

Dotychczas nie stwierdzono.

Interakcje

Nie są znane.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli, młodzież i dzieci powyżej 6 rż.: 5 ml preparatu 4 razy na dobę. Dzieci poniżej 6 lat: nie stosować. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż jeden tydzień podczas stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Uwagi

5 ml syropu zawiera 0,22-0,37 g etanolu - brak danych na temat wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.

Pharmindex