Lubexyl

Reklama

Działanie

Preparat do stosowania zewnętrznego w postaci emulsji o działaniu przeciwtrądzikowym. Nadtlenek benzoilu hamuje rozwój Propionibacterium acnes i Staphylococcus epidermidis, uważanych za jedną z przyczyn trądziku pospolitego. Zmniejsza także wytwarzanie łoju i syntezę kwasów tłuszczowych, odpowiedzialnych za powstawanie zaskórników, udrażnia gruczoły łojowe oraz zmniejsza stan zapalny.

Wskazania

Leczenie miejscowe trądziku pospolitego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na nadtlenek benzoilu lub którykolwiek składnik leku. Nie należy stosować w przypadku stanu zapalnego, na uszkodzoną skórę lub na bardzo wrażliwą skórę. Nie stosować u dzieci.

Ciąża i laktacja

Lek należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Brak danych dotyczących stosowania leku w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

W początkowym okresie leczenia może wystąpić uczucie napięcia skóry, lekkie zaczerwienienie lub pieczenie (jeśli objawy te nie ustąpią w ciągu 5 dni, lek należy odstawić; po ustąpieniu objawów można kontynuować kurację, stosując preparat rzadziej i/lub pozostawiając go krócej na skórze). Ponadto podczas leczenia występuje łuszczenie się skóry.

Interakcje

Nie należy stosować jednocześnie innych leków do miejscowego stosowania o działaniu drażniącym, wysuszającym lub złuszczającym.

Dawkowanie

Kilka kropli emulsji nanosi się 2 razy dziennie na zmiany skórne, rozsmarowuje i spłukuje dokładnie wodą po 1-2 min. Leczenie trwa zazwyczaj 2-5 tyg.

Reklama

Uwagi

Unikać silnego nasłoneczniania. Nie dopuszczać do kontaktu preparatu ze spojówkami i błonami śluzowymi nosa i jamy ustnej, włosami i ubraniem.

Pharmindex