Maglek B6

Reklama

Działanie

Preparat magnezu z dodatkiem witaminy B6. Pod względem ilościowej zawartości kationów w ustroju człowieka magnez zajmuje czwarte miejsce. Ok. 50% magnezu znajduje się w kościach, gdzie wraz z wapniem uczestniczy w tworzeniu ich struktury. Objawami niedoboru magnezu są nadpobudliwość, trudności z koncentracją uwagi i zasypaniem, zwiększona podatność na stresy oraz zaburzenia pracy mięśni. Jego niedobór zwiększa również ryzyko choroby wieńcowej i zawału serca oraz zaburzeń rytmu pracy serca. Jest słabo wchłaniany z przewodu pokarmowego (biodostępność ok. 30%). Wiązanie z białkami wynosi 25-30%. Wydalanie następuje z moczem. Witamina B6 zwiększa o ok. 40% efektywność wchłaniania magnezu z przewodu pokarmowego. Ponadto uczestniczy w organizmie w przemianach aminokwasów, min. w procesie powstawania neuroprzekaźników OUN: serotoniny, DOPA i kwasu γ-aminomasłowego, a także wpływa na wzrost stężenia glukozy w mięśniach i bierze udział w syntezie hemoglobiny. Niedobór witaminy B6 objawia się nudnościami, wymiotami, stanem zapalnym oraz uszkodzeniem skóry i błon śluzowych, zaburzeniami psychicznymi, drgawkami, zapaleniem wielonerwowym i niedokrwistością mikrocytarną, a u osób w podeszłym wieku mogą wystąpić dodatkowo stany ogólnego osłabienia. Pirydoksyna dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Jest metabolizowana w wątrobie i wydalana z moczem w postaci metabolitów. W przypadku przyjmowania wysokich dawek nadmiar witaminy B6 jest wydalany z moczem w postaci niezmienionej. T0,5 wynosi 15-20 dni.

Wskazania

Uzupełnienie stwierdzonych niedoborów magnezu oraz witaminy B6 w organizmie oraz profilaktyka niedoborów i powikłań związanych z tymi niedoborami. Profilaktycznie preparat jest zalecany w sytuacjach powodujących niedobory magnezu: stany przewlekłego przemęczenia fizycznego i psychicznego, błędy żywieniowe (spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności) oraz stosowanie diet odchudzających, spożywanie dużej ilości kawy, nałogowe palenie tytoniu i spożywanie alkoholu; długotrwałe stosowanie leków przeczyszczających, środków antykoncepcyjnych i niektórych preparatów moczopędnych oraz diureza osmotycznau chorych na cukrzycę w przebiegu przewlekłej hiperglikemii, choroby przewlekłe powodujące upośledzenie wchłaniania (zespoły złego wchłaniania); w zapobieganiu miażdżycy i zawałom serca. Wspomagająco preparat może być stosowany po konsultacji z lekarzem jako uzupełnienie leczenia: chorób serca i układu krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze, zastoinowa niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca; atonicznych skurczów mięśni i drętwienia kończyn; w stanach depresji nerwowej; podczas rekonwalescencji po złamaniach kości lub w kompleksowym leczeniu osteoporozy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Hipermagnezemia o różnej etiologii. Ciężka niewydolność nerek. Blok przedsionkowo-komorowy serca. Znaczne niedociśnienie tętnicze. Myasthenia gravis. Stosowanie lewodopy bez inhibitora obwodowej dekarboksylazy L-DOPA. Biegunka.

Środki ostrożności

U osób z zaburzoną czynnością nerek należy brać pod uwagę konieczność zmniejszenia dawek preparatu (stosownie do kontrolowanego stężenia jonu magnezowego w surowicy krwi). Ostra niewydolność nerek jest przeciwwskazaniem do stosowania preparatu. U osób z zaburzonym wchłanianiem jelitowym występuje brak lub znacząco zmniejszony efekt działania leku.

Ciąża i laktacja

Z danych otrzymanych z ograniczonej liczby zastosowań preparatu w okresie ciąży nie wynika szkodliwe działanie mleczanu magnezu i chlorowodorku pirydokysny na przebieg ciąży lub stan zdrowia płodu (noworodka). Decyzję o stosowaniu preparatu u kobiet w ciąży należy podejmować indywidualnie dla każdej pacjentki. Każdy ze składników, zarówno magnez jak i witamina B6, może być stosowany w czasie karmienia piersią. Decyzję o stosowaniu preparatu u kobiet karmiących piersią należy podejmować indywidualnie dla każdej pacjentki. Witamina B6 wpływa na powstawanie progesteronu i reguluje aktywność prolaktyny; może wydłużać fazę lutealną.

Działania niepożądane

Przy proponowanym dawkowaniu działania niepożądane na ogół nie występują. Sporadycznie mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Długotrwałe systematyczne przyjmowanie pirydoksyny w dawce 50 mg/dobę może stać się przyczyną obwodowej neuropatii czuciowej, natomiast dawki dobowe powyżej 200 mg mogą prowadzić do niedoboru kwasu foliowego, zaburzeń oddechowych oraz różnego typu dermatoz.

Interakcje

Aminoglikozydy, środki zwiotczające i kolistyna stosowane jednocześnie z jonami magnezu mogą być przyczyną porażenia mięśniowego. Nie należy stosować w skojarzeniu z tetracyklinami, związkami wapnia, fosforanami i fluorem oraz z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi. Alkohol oraz tytoń osłabiają efektywność wchłaniania magnezu z przewodu pokarmowego. Bifosfoniany (alendronian, etydronian) należy przyjmować co najmniej 2 h przed lub po przyjęciem magnezu. Magnez może zmniejszać aktywność chlorpromazyny i chinolonów oraz wpływać na absorpcję digoksyny, nitrofurantoiny i niektórych leków przeciwmalarycznych. Hydralazyna, izoniazyd, cykloseryna i penicylina tworzą nieaktywne połączenia z witaminą B6 zmniejszając jej stężenie w organizmie. Również doustne środki antykoncepcyjne zwiększają zapotrzebowanie na pirydoksynę. Witamina B6 może zmniejszać stężenie fenytoiny w surowicy krwi, natomiast stosowana przez pacjentów przyjmujących lewodopę bez inhibitora obwodowej dekarboksylazy L-DOPA osłabia skuteczność lewodopy w leczeniu parkinsonizmu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci > 6 rż. w profilaktyce: 1-2 tabl. na dobę (przed lub po posiłku); w pozostałych wskazaniach zgodnie ze wskazaniami lekarza.

Reklama

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex