Magne B6

Spis treści

Magne B<sub>6</sub> - Skład

1 tabl. powl. zawiera 48 mg jonów magnezu (1,97 mmol) w postaci dwuwodnego mleczanu magnezu i 5 mg chlorowodorku pirydoksyny. Preparat zawiera sacharozę.

Magne B<sub>6</sub> - Działanie

Magnez jest kationem wewnątrzkomórkowym, który zmniejsza pobudliwość komórek nerwowych i przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe. Ponadto uczestniczy w wielu reakcjach enzymatycznych, odgrywa istotną rolę w procesie skurczu mięśnia sercowego, wpływa na stan pobudliwości nerwowo-mięśniowej. Niedobór magnezu może powodować zaburzenia w układzie mięśniowym i w o.u.n. Magnez jest również elementem budulcowym (połowa zapasów magnezu w organizmie znajduje się w kościach). Witamina B&lt;sub&gt;6&lt;/sub&gt; zwiększa wchłanianie magnezu o 20-40%, ułatwia transport do komórek organizmu i utrzymuje jego wewnątrzkomórkowe zapasy na optymalnym poziomie. Sole magnezu wchłaniają się z przewodu pokarmowego na zasadzie biernego transportu, wchłanianie nie przekracza 50%; wydalane są głównie z moczem.

Reklama

Magne B<sub>6</sub> - Wskazania

Uzupełnienie magnezu w organizmie w celu złagodzenia objawów wskazujących na niedobór magnezu takich jak: nerwowość, drażliwość, wahania nastroju, łagodny lęk, niepokój, przejściowe uczucie zmęczenia, ospałość, zaburzenia snu o niewielkim nasileniu, objawy lęku takie jak kurcze przewodu pokarmowego lub kołatanie serca (bez zaburzeń czynności serca), kurcze mięśni, mrowienie, drganie powiek. W przypadku braku poprawy po miesiącu stosowania preparatu, kontynuowanie leczenia nie jest zalecane.

Magne B<sub>6</sub> - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny poniżej 30 ml/min). Jednoczesne stosowanie lewodopy.

Magne B<sub>6</sub> - Ostrzeżenia

W przypadku skojarzonego niedoboru magnezu i wapnia, w pierwszej kolejności należy wyrównać niedobór magnezu. W przypadku ciężkiego niedoboru magnezu i zaburzeń wchłaniania, leczenie należy rozpocząć od dożylnego podawania magnezu.&nbsp;Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z umiarkowaną niewydolnością nerek ze względu na ryzyko wystąpienia wysokiego poziomu magnezu we krwi. Nie stosować u dzieci poniżej 6 lat.&nbsp; Długotrwałe stosowanie pirydoksyny (kilka miesięcy, a nawet lat) może spowodować aksonalną neuropatię czuciową; objawy obejmują: drętwienie i zaburzenia poczucia pozycji, wibracje w dystalnych częściach kończyn, a także stopniowo postępującą ataksję sensoryczną (zaburzenia koordynacji) - w większości przypadków objawy ustępują po zaprzestaniu stosowania pirydoksyny. Preparat zawiera sacharozę i dlatego jest przeciwwskazany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Magne B<sub>6</sub> - Ciąża

Lek można stosować u ciężarnych kobiet tylko w przypadku zdecydowanej konieczności. Magnez i witamina B&lt;sub&gt;6&lt;/sub&gt;, mogą być stosowane w okresie karmienia piersią. Przegląd dostępnych danych dotyczących stosowania magnezu i pirydoksyny w dawkach terapeutycznych u kobiet karmiących nie wykazał żadnych powodów do obaw dotyczących bezpieczeństwa. Badania nad witaminą B&lt;sub&gt;6&lt;/sub&gt; wykazują tylko obwodową neurotoksyczność i wpływ na płodność mężczyzn. Jednakże taki efekt obserwuje się tylko przy bardzo wysokich dawkach. Bezpieczeństwo preparatu jest bardzo wysokie ze względu na niską zawartość witaminy B&lt;sub&gt;6&lt;/sub&gt;.

Magne B<sub>6</sub> - Efekty uboczne

Działania niepożądane występują rzadko. Czasami może wystąpić biegunka i bóle brzucha lub zaczerwienienie skóry. Bardzo rzadko obserwowano reakcje alergiczne.

Magne B<sub>6</sub> - Interakcje

Preparatu nie należy podawać z następującymi lekami: lewodopa (stosowana bez inhibitora obwodowej dopadekarboksylazy), gdyż pirydoksyna osłabia jej działanie; fosforany lub sole wapnia (hamują wchłanianie magnezu w jelitach); doustne tetracykliny - dawki doustnej tetracykliny i magnezu powinny być podawane w odstępie co najmniej 3 h (magnez zmniejsza wchłanianie tetracyklin w przewodzie pokarmowym).

Magne B<sub>6</sub> - Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 6-8 tabl. na dobę w 2-3 dawkach podzielonych, podczas posiłków. Dzieci i młodzież w wieku 6 lat lub powyżej (o mc. ok. 20 kg): 10-30 mg/kg mc. na dobę czyli 4-6 tabl. na dobę w 2-3 dawkach podzielonych, podczas posiłków. &lt;u&gt;Sposób podania.&lt;/u&gt; Tabletki połykać w całości, popijając dużą ilością wody. Zazwyczaj kuracja trwa 1 miesiąc.

Magne B<sub>6</sub> - Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex
<-- popup -->