Magnesium Asparticum Filofarm

Spis treści

Magnesium Asparticum Filofarm - Skład

1 tabl. zawiera 40 mg jonów magnezu w postaci 600 mg wodoroasparaginianu magnezu. Preparat zawiera sacharozę.

Magnesium Asparticum Filofarm - Działanie

Magnez jest aktywatorem wielu enzymów, uczestniczy w wytwarzaniu, magazynowaniu i transporcie związków bogatoenergetycznych. Bierze udział w syntezie białek i kwasów nukleinowych oraz w metabolizmie tłuszczów. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, układu krążenia, mięśni. Magnez zawarty w płynach zewnątrzkomórkowych działa antagonistycznie do wapnia, podwyższa próg pobudliwości komórek i hamuje uwalnianie neuroprzekaźników. Wewnątrzkomórkowy magnez moduluje skurcz mięśni gładkich i napływ jonów wapnia do cytoplazmy. Kwas asparaginowy pełni funkcję neuroprzekaźnika w o.u.n., działając na receptory glutaminergiczne; przypuszczalnie może odgrywać rolę w przeciwdziałaniu drgawkom. Zapotrzebowanie dobowe na magnez u dorosłego człowieka wynosi około 12 mmol (290-450 mg). Prawidłowe stężenie magnezu we krwi wynosi 1-1,4 mmol/l. Z przewodu pokarmowego wchłania się około 30-60% podanej dawki magnezu. Najlepiej magnez wchłania się w postaci soli z aminokwasami lub hydroksykwasami (jako asparaginian, mleczan, glutaminian), w których jest związany jako chelat średniej mocy. Wydalany jest przede wszystkim przez nerki.

Reklama

Magnesium Asparticum Filofarm - Wskazania

Niedobór magnezu.

Magnesium Asparticum Filofarm - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Hipermagnezemia. Ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny <30 ml/min). Zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego (blok). Bradykardia. Miastenia. Dzieci w wieku poniżej 4 lat.

Magnesium Asparticum Filofarm - Ostrzeżenia

Ze względu na zawartość sacharozy, nie stosować preparatu u pacjentów z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Preparat przyjmowany na czczo może powodować biegunkę.

Magnesium Asparticum Filofarm - Ciąża

W zalecanych dawkach lek może być stosowany w okresie ciąży i karmienia w przypadku zdecydowanej konieczności.

Magnesium Asparticum Filofarm - Efekty uboczne

Zaczerwienienie skóry, bezsenność, osłabienie mięśniowe, nudności, biegunka, zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego.

Magnesium Asparticum Filofarm - Interakcje

Sole magnezu zmniejszają wchłanianie tetracyklin - należy zachować co najmniej 3 h przerwę między podaniem tych leków. Magnez zmniejsza wchłanianie związków żelaza, fluoru, fluorochinolonów oraz doustnych leków przeciwzakrzepowych pochodnych kumaryny. Leku nie należy podawać jednocześnie z fosforanami i związkami wapnia (zmniejszają wchłanianie magnezu). Stosowanie jednocześnie innych produktów zawierających magnez (o działaniu przeczyszczającym lub zobojętniającym kwas żołądkowy) może wywoływać objawy zatrucia magnezem, szczególnie u osób z niewydolnością nerek.

Magnesium Asparticum Filofarm - Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci >12 lat - leczniczo: zwykle 1-2 tabl. 2-3 razy na dobę; profilaktycznie: zwykle 1-2 tabl. 2 razy na dobę. Dzieci 4-12 lat - odpowiednio do stwierdzonych niedoborów magnezu, wieku i masy ciała dziecka: zwykle 1-2 tabl. 2 razy na dobę. <u>Sposób podania.</u> Stosować po posiłku. W przypadku braku poprawy po miesiącu stosowania leku, kontynuowanie leczenia nie jest wskazane.

Magnesium Asparticum Filofarm - Uwagi

Przy długotrwałym stosowaniu należy kontrolować stężenie magnezu we krwi. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex
<-- popup -->