Nowy sklep

już ON-LINE

Magsolvit B6

Działanie

Preparat magnezu z dodatkiem witaminy B6, zwiększającej biodostępność magnezu o około 40%. Magnez jest aktywatorem wielu enzymów, ponadto wpływa na pobudliwość nerwowo-mięśniową (w tym skurcz mięśnia sercowego) oraz wraz z wapniem bierze udział w tworzeniu struktury kości i procesie krzepnięcia krwi. Objawami niedoboru magnezu są nadpobudliwość, trudności z koncentracją i zasypianiem, zwiększona podatność na stres, zaburzenia czynności mięśni, w tym serca. Niedobór magnezu zwiększa ryzyko niektórych chorób serca: zaburzeń rytmu, choroby wieńcowej i zawału, a także zwiększa ryzyko powstawania osteoporozy. Witamina B6 zwiększa wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego oraz jego stężenie we krwi, a także zmniejsza utratę magnezu z moczem. Ponadto bierze udział w przemianach aminokwasów (m.in. w syntezie neuroprzekaźników), syntezie hemoglobiny oraz zwiększa stężenie glukozy w mięśniach.

Wskazania

Zapobieganie i uzupełnianie niedoborów magnezu i witaminy B6, zwłaszcza u dzieci.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Antybiotykoterapia. Biegunka. Hipermagnezemia. Hiperwitaminoza B6. Ostra niewydolność nerek. Znaczne niedociśnienie tętnicze. Blok przedsionkowo-komorowy.

Środki ostrożności

Preparat podawany w dawce wyższej niż zalecana może działać przeczyszczająco. U osób z zaburzoną czynnością nerek należy brać pod uwagę konieczność zmniejszenia dawek (stosownie do wyników oznaczeń stężenia magnezu w surowicy krwi). Nie stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Lek może mieć lekkie działanie przeczyszczające. Wartość kaloryczna sorbitolu - 2,6 kcal/g. Lek może powodować reakcje alergiczne.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w okresie ciąży i laktacji w zalecanych dawkach.

Działania niepożądane

Bardzo rzadko: biegunka, luźne stolce, ból głowy, reakcje alergiczne.

Interakcje

Badania dotyczące interakcji przeprowadzono wyłącznie u dorosłych. Wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego zmniejszają związki wapnia i żelaza, fosforany, tetracykliny, pochodne fluorochinolonu oraz doustne leki przeciwzakrzepowe (głównie warfaryna). Stężenie witaminy B6 zmniejszają: hydralazyna, izoniazyd, cykloseryna, penicylina. Doustne środki antykoncepcyjne zwiększają zapotrzebowanie na pirydoksynę. Witamina B6 może zmniejszać stężenie fenytoiny we krwi, a stosowana przez pacjentów przyjmujących lewodopę bez inhibitora obwodowej dekarboksylazy osłabia skuteczność lewodopy w leczeniu parkinsonizmu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku od 8 lat: 10 ml syropu na dobę w 2 dawkach. Dzieci w wieku 4-7 lat: 5 ml na dobę w 2 dawkach. Lek stosować po posiłku, nie przekraczać zaleconego dawkowania. Preparat  nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 4 lat (niewystarczająca ilość danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania).

Uwagi

Pharmindex