Magvit B6

Spis treści

Magvit B<sub>6</sub> - Skład

1 tabl. dojelitowa zawiera 48 mg jonów magnezu w postaci dwuwodnego mleczanu magnezu i 5 mg chlorowodorku pirydoksyny. Preparat zawiera sacharozę.

Magvit B<sub>6</sub> - Działanie

Preparat magnezu z dodatkiem witaminy B&lt;sub&gt;6. &lt;/sub&gt;Magnez reguluje przepływ jonów w komórce &ndash;zmniejsza pobudliwość nerwowo-mięśniową, działa synergistycznie z jonami wapnia w tworzeniu struktury kości i przeciwdziała procesowi wapnienia tkanek miękkich. W surowicy krwi występuje w postaci ultra przesączalnej, w postaci zjonizowanej oraz związanej z białkami. Jego ilość związana w kompleksie z białkami, zależy od pH krwi. Prawidłowa magnezemia jest zależna od jego podaży z dietą i niezwykle sprawnej czynności ograniczenia wydalania magnezu przez przewód pokarmowy i nerki. Niedobór magnezu zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, zawału serca oraz zaburzeń rytmu pracy serca. Witamina B&lt;sub&gt;6&lt;/sub&gt; zwiększa o ok. 40% efektywność wchłaniania magnezu z przewodu pokarmowego do krwi, natomiast hamuje proces jego wydalania z organizmu. Witamina B&lt;sub&gt;6&lt;/sub&gt;&ndash;pirydoksyna, obejmuje grupę 3 równocennych biologicznie pochodnych pirydyny. Aktywną w organizmie formą pirydoksyny jest jej ester fosforanowy pirydoksalu, który uczestniczy w procesie powstawania neuroprzekaźników OUN &ndash;serotoniny, DOPA i kwasu &gamma;-aminomasłowego. Jako koenzym fosforylazy glikogenowej wpływa na wzrost stężenia glukozy w mięśniach, a jako koenzym syntetazy kwasu &delta;-aminolewulinowego bierze udział w syntezie hemoglobiny.

Reklama

Magvit B<sub>6</sub> - Wskazania

Profilaktyka powikłań związanych z niedoborem magnezu i/lub witaminy B&lt;sub&gt;6&lt;/sub&gt; oraz uzupełnianie stwierdzonych niedoborów tych związków w organizmie. Profilaktycznie zaleca się w stanach przewlekłego zmęczenia fizycznego i psychicznego, nadpobudliwości nerwowej, w sytuacjach wywołujących stres, depresjach, zaburzeniach snu, bólach mięśni, w zapobieganiu miażdżycy i zawałom serca. Uzupełniająco w hipomagnezemii wywołanej nałogowym paleniem tytoniu i spożywaniem alkoholu; długotrwałym stosowaniem leków przeczyszczających, środków antykoncepcyjnych i niektórych preparatów moczopędnych oraz diurezą osmotyczną u cukrzyków w przebiegu przewlekłej hiperglikemii.&nbsp;Wspomagająco jako uzupełnienie leczenia chorób serca i układu krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze, zastoinowa niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca; w terapii atonicznych skurczów mięśni i drętwienia kończyn, w stanach depresji nerwowej, a także podczas rekonwalescencji po złamaniach kości lub w kompleksowym leczeniu osteoporozy.

Magvit B<sub>6</sub> - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, ciężka niewydolność nerek, hipermagnezemia, hiperwitaminoza B&lt;sub&gt;6&lt;/sub&gt;, blok przedsionkowo-komorowy, &lt;i&gt;myasthenia gravis&lt;/i&gt;, parkinsonizm leczony L-dopą bez stosowania inhibitora obwodowej dekarboksylazy lewodopy, znaczne niedociśnienie tętnicze, zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego, biegunka.

Magvit B<sub>6</sub> - Ostrzeżenia

Podczas stosowania doustnych preparatów tetracyklin należy zachować trzygodzinną przerwę pomiędzy podaniem antybiotyku a preparatu z powodu zmniejszenia wchłaniania tetracyklin z przewodu pokarmowego. Pacjenci z zaburzeniami czynności serca i nerek przed zastosowaniem leku powinni skonsultować się z lekarzem. Nie należy stosować preparatu na czczo, gdyż może spowodować biegunkę. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu.

Magvit B<sub>6</sub> - Ciąża

Ze względu na brak obserwacji, decyzję o stosowaniu preparatu u kobiet w ciąży i karmiących piersią należy każdorazowo podejmować indywidualnie w stosunku do pacjentki.

Magvit B<sub>6</sub> - Efekty uboczne

Sporadycznie mogą pojawić się zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nudności, wymioty, luźne stolce lub zaczerwienienie skóry. Długotrwałe systematyczne przyjmowanie pirydoksyny w dawce 50 mg/dobę może stać się przyczyną obwodowej neuropatii czuciowej, natomiast dawki dobowe powyżej 200 mg mogą prowadzić do niedoboru kwasu foliowego, zaburzeń oddechowych oraz różnego typu dermatoz.

Magvit B<sub>6</sub> - Interakcje

Magnez zmniejsza wchłanianie teofiliny, tetracyklin, preparatów żelaza, związków fluoru i doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy warfaryny. Fosforany, duże dawki wapnia, nadmiar lipidów, fityniany, zmniejszają wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego. Leki moczopędne, cisplatyna, cykloseryna, mineralokortykosteroidy, nasilają wydalanie magnezu z moczem. Aminoglikozydy, środki zwiotczające oraz kolistyna stosowane jednocześnie z preparatami magnezowymi mogą spowodować porażenie mięśniowe. Na skutek alkalizacji moczu następuje zmniejszenie nerkowego wydalania chinidyny co wiąże się z ryzykiem jej przedawkowania. Witamina B&lt;sub&gt;6&lt;/sub&gt; może zmniejszać stężenie fenytoiny w surowicy krwi. Stosowanie cykloseryny, hydralazyny, izoniazydu, penicylaminy i doustnych środków antykoncepcyjnych prowadzi do zwiększenia zapotrzebowania na witaminę B&lt;sub&gt;6&lt;/sub&gt;.

Magvit B<sub>6</sub> - Dawkowanie

Doustnie. &lt;b&gt;Profilaktycznie.&lt;/b&gt; &lt;u&gt;Dorośli i dzieci od 12. rż.&lt;/u&gt;: 2 tabl. raz na dobę lub 1-2 tabl. 2 razy na dobę. &lt;u&gt;Młodsze dzieci:&lt;/u&gt; na zalecenie lekarza. &lt;b&gt;Leczniczo.&lt;/b&gt; Wyłącznie z przepisu lekarza. &lt;u&gt;Sposób podania.&lt;/u&gt; Lek należy popić wodą.

Magvit B<sub>6</sub> - Uwagi

Lek nie powoduje zaburzenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex