Naturkaps Koenzym Q10

Reklama

Działanie

Koenzym Q10 (ubichinon) zwiększa wytwarzanie i wykorzystanie energii w komórkach, zwłaszcza mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych. Wywiera silne działanie antyoksydacyjne, chroniąc struktury komórkowe przed szkodliwymi następstwami działania wolnych rodników. Ponadto wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe, obniżające ciśnienie tętnicze krwi oraz stymulujące układ odpornościowy.

Wskazania

Wspomagająco w: chorobach układu krążenia (kardiomiopatia, niewydolność krążenia, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca); profilaktyce miażdżycy; parodontopatiach; osłabionej wydolności fizycznej i zespole chronicznego zmęczenia w wyniku niedoboru endogennego ubidekarenonu (np. u sportowców wyczynowych i u osób w podeszłym wieku).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ubidekarenon, orzeszki ziemne, soję lub pozostałe składniki preparatu. Ciąża, karmienie piersią.

Środki ostrożności

W trakcie leczenia może dojść do nieznacznego zwiększenia aktywności dehydrogenazy mleczanowej i aminotransferaz we krwi. Preparat zawiera sorbitol - nie stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Preparat zawiera oczyszczony olej sojowy - nie stosować w razie stwierdzonej nadwrażliwości na orzeszki ziemne albo soję.

Ciąża i laktacja

Preparat jest przeciwwskazany do stosowania w ciąży i podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane

Niezbyt często: dyskomfort w nadbrzuszu, utrata apetytu, nudności, biegunka. Ponadto: zaczerwienienie skóry, reakcje uczuleniowe.

Interakcje

Może nasilać działanie leków moczopędnych, glikozydów naparstnicy i azotanów. Z witaminą E wykazuje synergiczne działanie antyoksydacyjne, a z L-karnityną - synergizm w zakresie wpływu na metabolizm i układ krążenia. Może wydłużać czas hipotensyjnego działania enalaprilu i nitrendypiny. Może zmniejszać ryzyko działań niepożądanych wywołanych przez statyny i zapobiegać depresyjnemu wpływowi β-adrenolityków na mięsień sercowy. Zmniejsza kardiotoksyczność cytostatyków z grupy antracyklin. Może hamować przeciwzakrzepowe i przeciwagregacyjne działanie warfaryny.

Dawkowanie

Doustnie. Zazwyczaj 30-90 mg na dobę w 3 dawkach podzielonych, po posiłku. Efekty terapeutyczne uzyskuje się po kilku tyg. stosowania.

Reklama

Uwagi

W przypadku długotrwałego stosowania preparatu nie należy go gwałtownie odstawiać.

Pharmindex