Nervolek

Reklama

Działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Korzeń kozłka lekarskiego w postaci wyciągu alkoholowo-wodnego ułatwia zasypianie i korzystnie wpływa na jakość snu oraz wykazuje działanie uspokajające. Za efekt kliniczny może odpowiadać kilka mechanizmów działania: związany z poszczególnymi składnikami korzenia kozłka lekarskiego (seskwiterpenoidy, lignany, flawonoidy), interakcje z układem GABA-ergicznym, aktywacją receptora adenozyny A1 i wiązaniem z receptorem 5-HT1A.

Wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie w łagodzeniu stanów napięcia nerwowego oraz w zaburzeniach snu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Środki ostrożności

Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 12. rż.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży i podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane

Lek jest na ogół dobrze tolerowany. Niekiedy po zastosowaniu preparatów kozłka lekarskiego mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe (np. wymioty, bóle brzucha).

Interakcje

Brak dostatecznych danych dotyczących interakcji farmakologicznych z innymi preparatami. Nie odnotowano klinicznie istotnych interakcji z innymi preparatami metabolizowanymi przez CYP2D6, CYP3A4/5, CYP1A2 i CYP2E1. Jednoczesne stosowanie syntetycznych leków uspokajających wymaga diagnozy medycznej i kontroli.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli, młodzież, dzieci powyżej 12. rż.: 2-3 tabl. 3 razy na dobę. W przypadku trudności z zasypianiem należy przyjmować 2-3 tabl. na 0,5 h przed snem. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki 12 tabl. na dobę. W celu uzyskania najlepszych wyników leczenia zaleca się terapię przez 2-4 tyg.

Reklama

Uwagi

Nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń po zażyciu preparatu.

Pharmindex