Znajdź lek

Oculotect Fluid Sine

Działanie

Poliwidon jako substancja poślizgowa powoduje powstawanie dobrze przylegającego, ochronnego filmu na powierzchni oka, zastępującego łzy. Ze względu na stosunkowo dużą wielkość cząsteczki powidonu, jej przenikanie przez rogówkę jest mało prawdopodobne.

Wskazania

Leczenie objawowe dolegliwości związanych z zespołem suchego oka. Lek łagodzi uczucie suchości wywołane np. przez soczewki kontaktowe, dym papierosowy, wiatr, długą pracę przy komputerze lub inne podrażnienia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Środki ostrożności

Nie przeprowadzono badań dotyczących stosowania u dzieci.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak danych, nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią, o ile nie jest to bezwzględnie konieczne.

Działania niepożądane

Często: łagodne, przemijające uczucie pieczenia lub lepkości powiek. Bardzo rzadko: podrażnienie oka, reakcje nadwrażliwości. Może także wystąpić niewyraźne widzenie.

Dawkowanie

1 kropla do worka spojówkowego 4 razy na dobę lub w zależności od nasilenia objawów. Objętość roztworu w jednym jednodawkowym pojemniku jest wystarczająca do jednorazowego zakroplenia do oka lewego i prawego. W przypadku stosowania innych leków okulistycznych preparat należy wkraplać jako ostatni, zachowując co najmniej 5 min przerwy od podania poprzedniego preparatu. Preparat można stosować także do zwilżania miękkich i twardych soczewek kontaktowych.

Uwagi

Po zastosowaniu leku mogą wystąpić przejściowe zaburzenia widzenia (w tym niewyraźne widzenie) - przed rozpoczęciem prowadzenia pojazdu lub obsługiwania maszyn należy zaczekać do powrotu prawidłowej ostrości widzenia.

Pharmindex