Oculotect Gel

Reklama

Działanie

Żel do oczu stosowany w przypadku niedoboru wydzielania łez oraz w przypadkach zespołu suchego oka, w których film łzowy jest niestabilny z powodu niskiej jakości łez, co wywołuje ich nadmierne wydzielanie. Zwiększenie lepkości koloidu ochronnego wzmacnia efekt poprzez fizyczne smarowanie. Dodatkowo efekt terapeutyczny wzmacnia witamina A, która przeciwdziała oznakom odwodnienia nabłonka rogówki.

Wskazania

Preparat zastępuje wydzielinę łzową w leczeniu chorób związanych z zespołem suchego oka, takich jak suche zapalenie rogówki i spojówek oraz niestabilność filmu łzowego lub niewystarczające nawilżanie rogówki.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na palmitynian retinolu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Preparatu nie należy stosować podczas noszenia soczewek kontaktowych. Przed podaniem preparatu do worka spojówkowego należy zdjąć szkła kontaktowe; należy odczekać co najmniej 30 min przed ich ponownym założeniem. Nie przeprowadzono systematycznych badań stosowania i skuteczności preparatu u dzieci i młodzieży.

Ciąża i laktacja

Zachować ostrożność stosując preparat w okresie ciąży i karmienia piersią.

Działania niepożądane

W krótkim czasie po podaniu może wystąpić łagodne uczucie pieczenia. Po wprowadzeniu leku do obrotu (częstość nieznana): miejscowe reakcje nadwrażliwości, podrażnienie oczu, przemijające niewyraźne widzenie, przekrwienie oka.

Dawkowanie

Dorośli: 1 kropla do worka spojówkowego 3-4 razy na dobę lub w zależności od potrzeb. W przypadku podawania do oka kilku leków należy zachować co najmniej 5-10-min przerwy pomiędzy podaniem kolejnych preparatów; preparat w postaci żelu do oczu należy podawać jako ostatni.

Reklama

Uwagi

Preparat może przemijająco wpływać na ostrość wzroku - należy wziąć to pod uwagę przy prowadzeniu pojazdów i obsługiwaniu maszyn.

Pharmindex