Ostowap D3

Reklama

Działanie

Preparat o skojarzonym działaniu wapnia i witaminy D3. Wapń bierze udział w tworzeniu i mineralizacji tkanki kostnej. Warunkuje prawidłowe przewodnictwo nerwowe i kurczliwość mięśni poprzecznie prążkowanych. Utrzymuje równowagę elektrolitową organizmu, wpływa również na sprawność pracy mięśnia sercowego. Uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi. Działa także przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i przeciwobrzękowo dzięki zmniejszaniu przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych. Witamina D3 zwiększa wchłanianie wapnia i fosforanów oraz przemianę materii w tkance kostnej.

Wskazania

Zapobieganie niedoborom u osób otrzymujących niewystarczającą ilość wapnia z pożywieniem. Pomocniczo: w profilaktyce osteoporozy i osteomalacji, w stanach zwiększonej pobudliwości mięśni i skłonności do napadów tężyczkowych, po długotrwałym unieruchomieniu i w okresie rekonwalescencji po urazach kości, u osób z zaburzonym zwrotnym wchłanianiem wapnia z kanalików nerkowych, w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych i chorób alergicznych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Jednoczesne podawanie z innymi lekami zawierającymi witaminę D lub jej pochodne (może prowadzić do przedawkowania). Podwyższone stężenie wapnia we krwi lub nadmierne wydalanie w moczu. Kamica moczowa. Ciężka niewydolność nerek.

Środki ostrożności

Chorym ze skłonnością do odkładania się złogów mineralnych w drogach moczowych zaleca się przyjmowanie zwiększonej ilości płynów. Brak lub znacząco zmniejszony efekt działania leku występuje u osób z zaburzonym wchłanianiem jelitowym. Leku Ostowap D3 ze względu na zawartość laktozy, nie należy stosować u pacjentów z rzadko występujacą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lappa) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Lek Ostowap D3 forte zawiera źródło fenyloalaniny. Może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować leków Ostowap D3 i Ostowap D3 forte.

Ciąża i laktacja

Brak odpowiednich, kontrolowanych badań klinicznych na zwierzętach i obserwacji u ludzi. Dlatego w ciąży i okresie karmienia piersią preparat może być stosowany jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla dziecka.

Działania niepożądane

Sporadycznie mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, brak łaknienia, wzmożone pragnienie, nasilone wydalanie moczu, bóle brzucha i bóle kości.

Interakcje

Parathormon i kwaśny odczyn pokarmu zwiększają wchłanianie soli wapnia. Stosowane przewlekle kortykosteroidy, leki przeciwdrgawkowe (fenytoina, fenobarbital, prymidon), nadmiar związków lipidowych w pożywieniu, fityniany, szczawiany, fosforany, alkohol i palenie tytoniu zmniejszają wchłanianie soli wapnia z przewodu pokarmowego. Związki wapnia stosowane doustnie zmniejszają wchłanianie tetracyklin, bisfosfonianów, lewotyroksyny, preparatów żelaza i związków fluoru, w tym fluorochinolonów oraz leków przeciwzakrzepowych pochodnych warfaryny. Stosowanie preparatu łącznie z tiazydowymi lekami moczopędnymi zwiększa ryzyko hiperkalcemii. Lek może osłabiać działanie werapamilu i innych antagonistów wapnia oraz nasilać toksyczne działanie glikozydów naparstnicy. Jeżeli zachodzi konieczność stosowania wymienionych leków, należy zachować 3-godzinną przerwę między ich podaniem a zastosowaniem leku.

Dawkowanie

Doustnie. Ostowap D3 - Dorośli i dzieci powyżej 12 rż.: w profilaktyce - 1-2 tabl. na dobę przed lub w czasie posiłku, w pozostałych wskazaniach - wg zaleceń lekarza. Ostowap D3 forte - Dorośli i dzieci powyżej 12 rż.: w profilaktyce - 1 tabletka na dobę przed lub w czasie posiłku, w pozostałych wskazaniach - wg zaleceń lekarza. Tabletkę Ostowapu D3 forte należy ssać powoli do całkowitego rozpuszczenia.

Reklama

Uwagi

Podczas długotrwałego stosowania należy kontrolować stężenie wapnia we krwi i jego wydalanie z moczem.

Pharmindex