Źródło
Ostram
Działanie
Wapń jest podstawowym składnikiem mineralnym, wpływającym na utrzymanie równowagi elektrolitowej organizmu oraz prawidłowe funkcjonowanie wielu mechanizmów regulacyjnych. Jest niezbędny w wielu procesach, m.in. przewodnictwie nerwowo-mięśniowym, czynności mięśni, prawidłowym rozwoju układu kostnego, procesach krzepnięcia krwi, aktywacji niektórych enzymów, przepuszczalności błon komórkowych i naczyń. Preparat uzupełnia niedobory wapnia w organizmie oraz prowadzi do zmniejszenia obrzęków i odczynów alergicznych.
Wskazania
Niedobór wapnia w okresie wzrostu, dojrzewania, ciąży i karmienia piersią. Leczenie wspomagające osteoporozy.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu, hiperkalcemia, hiperkalciuria, kamica nerkowa wapniowa, zwapnienia tkanek miękkich, przewlekła niewydolność nerek. Nie stosować podczas długotrwałego unieruchomienia z towarzyszącą hiperkalcemią lub hiperkalciurią.
Działania niepożądane
Niekiedy zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zazwyczaj przemijające.
Interakcje
Wapń, zwłaszcza stosowany w skojarzeniu z witaminą D, nasila działanie glikozydów naparstnicy i może prowadzić do zaburzeń rytmu serca. Zmniejsza wchłanianie tetracyklin, związków fluoru i bisfosfonianów, osłabiając ich skuteczność (należy zachować 3- godzinny odstęp między podaniem tych leków i preparatu).
Dawkowanie
Dorośli doustnie 1,2 g dziennie; dzieci poniżej 5 rż. 0,3 g dziennie, dzieci powyżej 5 rż. 0,6-1,2 g dziennie. Zawartość torebki wsypać do szklanki wody, mieszać do utworzenia zawiesiny.
Uwagi
Podczas długotrwałego stosowania należy okresowo kontrolować stężenie wapnia w moczu, a w przypadku łącznego stosowania z witaminą D - zarówno w moczu, jak i we krwi.
