Ostram

Spis treści

Ostram - Skład

1 saszetka zawiera 1,65 g lub 3,3 g fosforanu wapnia (co odpowiada 600 mg lub 1,2 g Ca).

Ostram - Działanie

Wapń jest podstawowym składnikiem mineralnym, wpływającym na utrzymanie równowagi elektrolitowej organizmu oraz prawidłowe funkcjonowanie wielu mechanizmów regulacyjnych. Jest niezbędny w wielu procesach, m.in. przewodnictwie nerwowo-mięśniowym, czynności mięśni, prawidłowym rozwoju układu kostnego, procesach krzepnięcia krwi, aktywacji niektórych enzymów, przepuszczalności błon komórkowych i naczyń. Preparat uzupełnia niedobory wapnia w organizmie oraz prowadzi do zmniejszenia obrzęków i odczynów alergicznych.

Reklama

Ostram - Wskazania

Niedobór wapnia w okresie wzrostu, dojrzewania, ciąży i karmienia piersią. Leczenie wspomagające osteoporozy.

Ostram - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, hiperkalcemia, hiperkalciuria, kamica nerkowa wapniowa, zwapnienia tkanek miękkich, przewlekła niewydolność nerek. Nie stosować podczas długotrwałego unieruchomienia z towarzyszącą hiperkalcemią lub hiperkalciurią.

Ostram - Efekty uboczne

Niekiedy zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zazwyczaj przemijające.

Ostram - Interakcje

Wapń, zwłaszcza stosowany w skojarzeniu z witaminą D, nasila działanie glikozydów naparstnicy i może prowadzić do zaburzeń rytmu serca. Zmniejsza wchłanianie tetracyklin, związków fluoru i bisfosfonianów, osłabiając ich skuteczność (należy zachować 3- godzinny odstęp między podaniem tych leków i preparatu).

Ostram - Dawkowanie

Dorośli doustnie 1,2 g dziennie; dzieci poniżej 5 rż. 0,3 g dziennie, dzieci powyżej 5 rż. 0,6-1,2 g dziennie. Zawartość torebki wsypać do szklanki wody, mieszać do utworzenia zawiesiny.

Ostram - Uwagi

Podczas długotrwałego stosowania należy okresowo kontrolować stężenie wapnia w moczu, a w przypadku łącznego stosowania z witaminą D - zarówno w moczu, jak i we krwi.

Pharmindex
<-- popup -->