ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Oxycort - ulotka, działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Oxycort to maść przepisywana na receptę, zawierająca dwie substancje czynne - hydrokortyzon oraz oksytetracyklinę. Pierwsza to kortykosteroid, drugi zaś antybiotyk. Lek stosowany jest w przypadkach chorób skóry o podłożu bakteryjnym.
Spis treści

Reklama

Oxycort - skład

1 g zawiesiny zawiera 9,30 mg chlorowodorku oksytetracykliny i 3,10 mg hydrokortyzonu.

Reklama

Oxycort - działanie

Preparat złożony, zawierający dwie substancje czynne - oksytetracyklinę i hydrokortyzon. Oksytetracyklina jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego w stosunku do bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Hydrokortyzon jest kortykosteroidem o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym i obkurczającym naczynia krwionośne. Preparat działa na wrażliwe na oksytetracyklinę bakterie znajdujące się w ogniskach zapalnych skóry oraz ogranicza miejscowe procesy zapalne, zmniejsza rumień i świąd. Oksytetracyklina stosowana na nieuszkodzoną skórę działa miejscowo i praktycznie nie wchłania się do krwi. W przypadku stosowania aerozolu na zranioną, uszkodzoną skórę może przenikać do krwi i wykazywać działanie ogólnoustrojowe. Hydrokortyzon stosowany miejscowo, zwłaszcza na duże powierzchnie skóry, może wchłaniać się do krwi. Stan zapalny i (lub) inne choroby skóry przyspieszają wchłanianie leku. Zastosowanie opatrunku okluzyjnego istotnie zwiększa wchłanianie leku przez skórę. Po wniknięciu do krwi hydrokortyzon ulega metabolizmowi w wątrobie a następnie jest wydalany przez nerki.

Reklama

Oxycort - wskazania

Miejscowe leczenie stanów zapalnych skóry powikłanych zakażeniem bakteryjnym, w przebiegu następujących chorób: liszajec, zapalenie mieszków włosowych, alergiczne choroby skóry - pokrzywka, wyprysk, świerzbiączka; oparzenia i odmrożenia Ist.; stany po ukąszeniach owadów; róża.

Reklama

Oxycort - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na oksytetracyklinę, hydrokortyzon lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Grzybicze, gruźlicze lub wirusowe zakażenia skóry (np. opryszczka, ospa wietrzna). Nowotwory skóry i stany przedrakowe. Trądzik zwykły i różowaty. Zapalenie skóry dookoła ust (dermatitis periolalis). Nie stosować w okolicy narządów płciowych i odbytu oraz na uszkodzoną skórę, rany.

Reklama

Oxycort - ostrzeżenia

Unikać kontaktu leku z błonami śluzowymi. Jeżeli w miejscu aplikacji wystąpi podrażnienie skóry, preparat należy odstawić. Jeżeli po 7 dniach stosowania nie ma poprawy, należy zaprzestać stosowania leku, gdyż hydrokortyzon może maskować objawy rozszerzającego się zakażenia. Należy unikać stosowania preparatu długotrwale, lub na duże powierzchnie skóry, oraz nie należy stosować pod opatrunkami okluzyjnymi, ponieważ może dojść do zaniku naskórka, rozstępów, nadkażeń, oraz zwiększa się wchłanianie hydrokortyzonu do krwi. W takich przypadkach preparat może wykazywać ogólnoustrojowe działania niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów, włącznie z zahamowaniem czynności osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej (m.in. objawy zespołu Cushinga, glikozuria, hiperglikemia). Należy wtedy bezwzględnie przerwać leczenie oraz monitorować stężenie kortyzolu w moczu. Podczas stosowania leku należy unikać nasłoneczniania lub sztucznego promieniowania UV ze względu na ryzyko fotodermatoz. Długotrwałe stosowanie oksytetracykliny i innych antybiotyków o szerokim spektrum działania może powodować namnożenie opornych szczepów bakterii lub grzybów. Należy wtedy zastosować odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze.

Reklama

Oxycort - ciąża

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Reklama

Oxycort - efekty uboczne

Hydrokortyzon może powodować wystąpienie miejscowych działań niepożądanych, tj.: pieczenie, świąd, podrażnienie w miejscu aplikacji, nadmierne wysuszenie, zmiany zanikowe skóry, zapalenie kontaktowe skóry, zapalenie skóry wokół ust, maceracja skóry, zmiany trądzikopodobne, rozstępy, potówki, wysypka, nadmierne owłosienie, odbarwienie skóry, wtórne zakażenia skórne i zapalenie mieszków włosowych. Podczas długotrwałego stosowania i/lub na dużych powierzchniach skóry, hydrokortyzon może wchłaniać się do krwi i wywoływać ogólnoustrojowe działania niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów, w tym zahamowanie czynności nadnerczy. Preparat stosowany długotrwale na skórę twarzy może powodować zaniki skóry i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Oksytetracyklina może powodować: miejscowe podrażnienia skóry, reakcje alergiczne, reakcje nadwrażliwości na światło i/lub namnażanie drożdżaków lub opornych szczepów bakterii.

Oxycort - interakcje

Nie stwierdzono interakcji przy miejscowym stosowaniu. Nie zaleca się jednoczesnego miejscowego stosowania dwóch lub więcej preparatów, ponieważ może to wpływać na stężenia substancji czynnych w miejscu aplikacji lub spowodować zaczerwienienie skóry.

Oxycort - dawkowanie

Miejscowo, na skórę. Chorobowo zmienioną skórę spryskuje się aerozolem 2-4 razy dziennie z odległości 15-20 cm w ciągu 1-3 sekund, trzymając flakon pionowo. Po każdym nałożeniu preparatu należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą. Należy chronić oczy przed działaniem aerozolu i nie wdychać rozpylanej substancji. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania u dzieci i młodzieży.

Oxycort - uwagi


Podobne leki
Mecortolon N
Pimafucort - na co, ulotka, działanie, dawkowanie
Fusacid H

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!