Znajdź lek

Rhinophenazol

Działanie

Preparat złożony zawierający w swoim składzie substancję przeciwhistaminową i α-adrenomimetyk. Lek hamuje objawy alergiczne takie jak rozszerzenie i wzrost przepuszczalności naczyń oraz miejscowo obkurcza rozszerzone naczynia krwionośne i likwiduje objawy związane ze stanem zapalnym błony śluzowej nosa.

Wskazania

Ostre stany zapalne błony śluzowej nosa. Zaostrzenia przewlekłego nieżytu nosa w przebiegu sezonowego i całorocznego alergicznego nieżytu nosa lub przeziębienia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Jaskra z wąskim kątem. Nadwrażliwość na środki adrenomimetyczne.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność i nie przekraczać zalecanego dawkowania w przypadku współistniejących chorób układu krążenia, nadczynności tarczycy, cukrzycy, w przeroście gruczołu krokowego oraz u osób w podeszłym wieku.

Ciąża i laktacja

Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu. Brak jest danych dotyczących przenikania czynnych składników preparatu do mleka kobiecego. W okresie karmienia stosowanie leku wymaga zachowania ostrożności.

Działania niepożądane

Bardzo rzadko: senność, bóle i zawroty głowy, niepokój, zwiększenie ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, osłabienie, nadmierne pocenie, hiperglikemia, nudności.

Interakcje

Nie stosować jednocześnie z inhibitorami MAO i trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi.

Dawkowanie

Dorośli i dzieci powyżej 6 rż.: zazwyczaj 1-3 krople do każdego otworu nosowego nie częściej niż co 4-6 h. Nie stosować dłużej niż przez 3-5 dni.

Uwagi

Pharmindex