Rhinophenazol

Spis treści

Rhinophenazol - Skład

1 ml kropli do nosa zawiera 5 mg siarczanu antazoliny i 0,25 mg azotanu nafazoliny.

Rhinophenazol - Działanie

Preparat złożony zawierający w swoim składzie substancję przeciwhistaminową i α-adrenomimetyk. Lek hamuje objawy alergiczne takie jak rozszerzenie i wzrost przepuszczalności naczyń oraz miejscowo obkurcza rozszerzone naczynia krwionośne i likwiduje objawy związane ze stanem zapalnym błony śluzowej nosa.

Reklama

Rhinophenazol - Wskazania

Ostre stany zapalne błony śluzowej nosa. Zaostrzenia przewlekłego nieżytu nosa w przebiegu sezonowego i całorocznego alergicznego nieżytu nosa lub przeziębienia.

Rhinophenazol - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Jaskra z wąskim kątem. Nadwrażliwość na środki adrenomimetyczne.

Rhinophenazol - Ostrzeżenia

Należy zachować ostrożność i nie przekraczać zalecanego dawkowania w przypadku współistniejących chorób układu krążenia, nadczynności tarczycy, cukrzycy, w przeroście gruczołu krokowego oraz u osób w podeszłym wieku.

Rhinophenazol - Ciąża

Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu. Brak jest danych dotyczących przenikania czynnych składników preparatu do mleka kobiecego. W okresie karmienia stosowanie leku wymaga zachowania ostrożności.

Rhinophenazol - Efekty uboczne

Bardzo rzadko: senność, bóle i zawroty głowy, niepokój, zwiększenie ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, osłabienie, nadmierne pocenie, hiperglikemia, nudności.

Rhinophenazol - Interakcje

Nie stosować jednocześnie z inhibitorami MAO i trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi.

Rhinophenazol - Dawkowanie

Dorośli i dzieci powyżej 6 rż.: zazwyczaj 1-3 krople do każdego otworu nosowego nie częściej niż co 4-6 h. Nie stosować dłużej niż przez 3-5 dni.

Rhinophenazol - Uwagi

Pharmindex