Rivanolum VP

Reklama

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego. Pochodna etakrydyny o działaniu przede wszystkim przeciwbakteryjnym (szczególnie na bakterie Gram-dodatnie) oraz w mniejszym stopniu przeciwpierwotniakowym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym. Mechanizm działania przeciwbakteryjnego polega na łączeniu się etakrydyny z RNA i/lub DNA bakterii i blokowaniu syntezy białek bakteryjnych. Mleczan etakrydyny odkaża skórę i błony śluzowe oraz zapobiega wnikaniu w głąb rany czynników zakaźnych. Nie działa drażniąco na skórę i błony śluzowe.

Wskazania

Odkażanie skóry i błon śluzowych oraz powierzchownych uszkodzeń powłok ciała.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Preparat zawiera kwas borowy – nie stosować u dzieci poniżej 3 lat.

Środki ostrożności

Nie stosować na duże powierzchnie uszkodzonej skóry.

Ciąża i laktacja

Leku nie należy stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią.

Działania niepożądane

Częstość nieznana: miejscowe reakcje nadwrażliwości.

Interakcje

Środki o działaniu utleniającym (nadmanganian potasu, nadtlenek wodoru), sole rtęci oraz halogenki metali alkalicznych (m.in. sól kuchenna) osłabiają działanie mleczanu etakrydyny; nie należy stosować ich jednocześnie. Nie należy rozpuszczać tabletek w roztworach zawierających te substancje.

Dawkowanie

Zewnętrznie (na skórę, błony śluzowe lub powierzchowne uszkodzenia powłok ciała). 1 tabl. rozpuścić w 100 ml przegotowanej wody, przemywać skórę kilka razy na dobę, np. przy pomocy wacika. Nie ma konieczności zmiany dawkowania u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby oraz osób w podeszłym wieku. Roztwór można również stosować w postaci okładów, płukań lub przymoczek.

Reklama

Uwagi

Pharmindex