Rumianek fix

Reklama

Działanie

Preparat roślinny przeznaczony do tradycyjnego stosowania, jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie. Doustnie: w dolegliwościach pokarmowych tj. zaburzeniach trawienia, w umiarkowanych kurczach w obrębie jamy brzusznej, w uczuciu pełności lub wzdęciach, w nadmiernym gromadzeniu się gazów. Zewnętrznie: w umiarkowanych stanach zapalnych oraz podrażnieniach skóry i błon śluzowych, w tym jamy ustnej i dziąseł, okolic odbytu oraz narządów płciowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na koszyczek rumianku lub inne rośliny z rodziny Astrowatych.

Środki ostrożności

W przypadku nieustąpienia objawów w ciągu kilku dni od momentu rozpoczęcia stosowania preparatu lub ich nasilenia należy skonsultować się z lekarzem.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak wystarczających danych dotyczących stosowania koszyczka rumianku w okresie ciąży lub karmienia piersią nie zaleca się przyjmowania preparatu.

Działania niepożądane

Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości na rumianek (np. alergia kontaktowa), ostra reakcja alergiczna (szok anafilaktyczny, astma, obrzęk twarzy, pokrzywka). Reakcja krzyżowa może zdarzyć się u osób uczulonych na rośliny z rodziny Astrowatych (Asteraceae = Compositae) np. bylica, piołun.

Dawkowanie

Doustnie: 2 sasz. preparatu zalać 3/4 szklanki wrzącej wody, naparzać pod przykryciem ok. 5 min. Dorośli: napar pić 3-4 razy dziennie po 3/4 szklanki. Dzieci: napar pić 3-4 razy dziennie w następujących ilościach: niemowlęta od 1-12 mies. życia po 50 ml, małe dzieci 1-5 lat po 75 ml, dzieci 6-12 lat po 100 ml. Pić zawsze świeżo przygotowany napar. Zewnętrznie. Do okładów lub płukania: 2 sasz. preparatu zalać 3/4 szklanki wrzącej wody. Do nasiadówek: 3 sasz. preparatu zalać 1 l wody.

Reklama

Uwagi

Pharmindex