Salicortex

Reklama

Działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Kora wierzby, zawierająca glikozydy fenolowe pochodne saligeniny, wykazuje (po zmetabolizowaniu do kwasu salicylowego) działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.

Wskazania

Tradycyjnie stosowany w celu łagodzenia bólów kostno-stawowych o niewielkim nasileniu, bólów głowy i gorączki towarzyszącej przeziębieniu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na korę wierzby, salicylany lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. w przeszłości obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli lub przewlekła pokrzywka po zastosowaniu salicylanów lub innych NLPZ), astma, czynna choroba wrzodowa, III trymestr ciąży, ciężkie zaburzenia wątroby i/lub nerek, zaburzenia krzepnięcia krwi, wrzód żołądka i/lub dwunastnicy, niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Nie stosować poniżej 18 roku życia.

Środki ostrożności

Preparat nie jest przeznaczony do leczenia ostrych stanów zapalnych stawów. Jeśli gorączka przekroczy 39st.C, utrzymuje się lub związana jest z silnym bólem głowy, bądź objawy nasilają się podczas stosowania, należy skonsultować się z lekarzem. Nie zaleca się równoczesnego stosowania z salicylanami i innymi NLPZ bez konsultacji z lekarzem.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Częstość nieznana: objawy nadwrażliwości (np. świąd, pokrzywka, astma, wykwit) oraz objawy ze strony układu pokarmowego (np. nudności, wymioty, bóle brzucha, niestrawność, zgaga i biegunka).

Interakcje

Kora wierzby może nasilać działanie środków przeciwzakrzepowych, takich jak heparyna oraz pochodne kumaryny.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 tabl. 3 razy dziennie po posiłku. Popić dużą ilością ciepłego płynu. Czas stosowania: łagodzenie bólów kostno-stawowych: maksymalnie do 4 tyg.; bóle głowy: 1 dzień; gorączka towarzysząca przeziębieniu: 3 dni.

Reklama

Uwagi

Pharmindex