Znajdź lek

Senalax K

Działanie

Zawarte w liściach senesu oraz korze kruszyny glikozydy hydroksyantracenowe i ich aktywne metabolity reinoantrony wzmagają perystaltykę jelita grubego, hamują wchłanianie wody, co powoduje zmiękczenie mas kałowych i ułatwia wypróżnienie. Działanie przeczyszczające występuje po 8-12 h od chwili przyjęcia preparatu.

Wskazania

Zaparcia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Niedrożność jelit, ostre zapalne schorzenie jelit, np. choroba Crohna, zapalenie kłębuszków nerek, choroba wrzodowa jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, bóle brzucha o niewyjaśnionej etiologii, hemoroidy w stanie zapalnym. Nie stosować u dzieci do 12 rż., kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Nie stosować bezpośrednio po operacji przewodu pokarmowego i w czasie krwawień miesiączkowych.

Działania niepożądane

W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe (należy wówczas zmniejszyć dawkę leku). Straty potasu mogą prowadzić do zaburzeń w czynności pracy serca i osłabienia mięśni.

Interakcje

Nie należy stosować łącznie z preparatami moczopędnymi, steroidami kory nadnerczy, preparatami z korzenia lukrecji (możliwe obniżenie poziomu elektrolitów, zwłaszcza potasu, co może nasilić działanie jednocześnie przyjmowanych glikozydów nasercowych).

Dawkowanie

Doustnie: dorośli i dzieci powyżej 12 rż. - 1-2 kaps. na noc.

Uwagi

Nie stosować dłużej niż przez 7-10 dni.

Pharmindex