Znajdź lek

Sylimarynal

Działanie

Preparat roślinny tradycyjnie stosowany w zaburzeniach trawiennych. Jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Flawonolignany zawarte w owocach ostropestu plamistego stabilizują funkcje zewnętrznych błon komórkowych hepatocytów, co chroni je przed wniknięciem substancji toksycznych, a także stymulują wydzielanie żółci i regulują czynności trawienne. Po podaniu doustnym 20-50% sylimaryny jest absorbowane z przewodu pokarmowego. Wydalana jest głównie z żółcią oraz w mniejszym stopniu z moczem. T0,5 wynosi 6-8 h.

Wskazania

Wspomagająco po przebyciu ostrych i przewlekłych chorób wątroby spowodowanych działaniem alkoholu, leków, substancji toksycznych (np. środków ochrony roślin). W celu łagodzenia objawów tj.: wzdęcia, odbijanie, uczucie pełności w nadbrzuszu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu lub rośliny z rodziny Compositae np. rumianek, arnika.

Środki ostrożności

Preparat nie jest zalecany u dzieci poniżej 12 lat, ze względu na brak badań dotyczących stosowania leku w tej grupie wiekowej. Preparat nie jest przeznaczony do leczenia ostrych zatruć wątroby. Podczas terapii i po jej zakończeniu należy unikać środków szkodliwych dla wątroby.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Przy stosowaniu dużych dawek może wystąpić słabe działanie przeczyszczające.

Dawkowanie

Doustnie. Sylimarynal. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 1 kaps. 3 razy na dobę. Sylimarynal forte. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 1 kaps. 2 razy na dobę. Preparat wymaga systematycznego stosowania. Minimalna dawka dobowa wynosi 200 mg w przeliczeniu na sylibininę, natomiast maksymalna dawka dobowa wynosi 400 mg w przeliczeniu na sylibininę.

Uwagi

Pharmindex