Top C

Reklama

Działanie

Witamina C - kwas askorbowy - jest związkiem niezbędnym dla organizmu. Pełni ważną rolę w procesach oksydoredukcyjnych, wpływa na przemianę aminokwasów aromatycznych, metabolizm tyroksyny oraz syntezę katecholamin, hormonów steroidowych i insuliny. Bierze udział w procesach fosforylacji glukozy i syntezy glikogenu. W przypadkach niedoboru witaminy C dochodzi do zaburzeń syntezy kwasu hialuronowego, zaburzeń syntezy kolagenu, nieprawidłowego funkcjonowania tkanki łącznej i procesów kostnienia. Obserwuje się objawy skazy naczyniowej, wadliwe tworzenie się szkliwa zębów, zmiany w obrębie dziąseł i błon śluzowych jamy ustnej. Ułatwia wchłanianie żelaza i bierze udział w syntezie hemoglobiny. Wywiera stymulujący wpływ na procesy odpornościowe organizmu, prawdopodobnie przez wpływ na syntezę interferonu i przeciwciał. Dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego. Jest wydalana przez nerki, nieznacznie obniża pH moczu. Preparat zawiera naturalną, łatwo przyswajalną witaminę C z dzikiej róży i wiśni.

Wskazania

Niedobory witaminy C w organizmie oraz zapobieganie im. Preparat zalecany zwłaszcza w stanach rekonwalescencji, przeziębieniach, dla palaczy i osób ciężko pracujących.

Przeciwwskazania

Kamica nerkowa szczawianowa.

Interakcje

Preparat stosowany w dużych dawkach nasila działanie i toksyczność leków o charakterze kwasów (m.in. komponenty sulfonamidowej kotrimoksazolu), stwarzając m.in. ryzyko krystalurii; zmniejsza wchłanianie zwrotne trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych i amfetaminy w cewkach moczowych, zwiększa wchłanianie Fe; działa synergicznie z glikozydami flawonowymi. Duże dawki kwasu acetylosalicylowego zmniejszają stężenie kwasu askorbowego w płytkach krwi i osoczu.

Dawkowanie

Dorośli i dzieci doustnie 1-3 tabl. dziennie.

Reklama

Uwagi

Tabletki można żuć, ssać lub połykać, popijając niewielką ilością wody.

Pharmindex