Znajdź lek

Źródło

Vita K

Działanie

Dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego. Witamina K1 odpowiada za utrzymanie właściwego stężenia czynników krzepnięcia, a tym samym za prawidłową krzepliwość krwi.

Wskazania

Postępowanie dietetyczne w profilaktyce niedoboru witaminy K u noworodków i niemowląt karmionych piersią od 2 tyg. życia do ukończenia 3 mż.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu.

Dawkowanie

Doustnie. Niemowlęta od 2 tyg. życia do ukończenia 3 mż. karmione piersią: 25 µg na dobę. Niemowlęta od 2 tyg. życia do ukończenia 3 mż. karmione piersią z przewlekającą się biegunką, przedłużającą się żółtaczką, przejścową cholestazą: 50 µg na dobę do czasu ustąpienia objawów. W przypadku cholestazy i mukowiscydozy dawkowanie witaminy K powinny być wyższe, zgodne z rekomendacjami w danej jednostce chorobowej.
Kapsułki: należy przekręcić i oderwać końcówkę, a następnie wycisnąć zawartość do buzi dziecka lub ściągniętego pokarmu matki. Podczas podawania należy zachować szczególną ostrożność, aby dziecko nie połknęło kapsułki. Aerozol: opakowanie zaopatrzone jest w pompkę dozującą, która pozwala na odmierzenie właściwej porcji do spożycia.

Uwagi

Preparat należy przyjmować pod nadzorem lekarza.

Pharmindex