Vitaminum A 2000 + D3 400 Hasco

Spis treści

Vitaminum A 2000 + D3 400 Hasco - skład

1 kaps. miękka zawiera 2 000 j.m. palmitynianu retinolu i 400 j.m. cholekalciferolu.

Vitaminum A 2000 + D3 400 Hasco - Działanie

Witaminowy preparat złożony. Retinol (witamina A) jest niezbędnym składnikiem warunkującym prawidłowy stan naskórka i błon śluzowych, umożliwiającym różnicowanie i prawidłową czynność tkanki nabłonkowej oraz odgrywającym zasadniczą rolę w procesie widzenia. Ponadto jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tkanki kostnej i mineralizacji kości oraz właściwej czynności nabłonka filtracyjnego kłębuszków nerkowych. Niedobór witaminy A wywołuje zaburzenia rozrodu oraz zwiększa wrażliwość na zakażenia. Witamina A wchłania się z przewodu pokarmowego w 80%. Wchłanianie witaminy A jest zmniejszone w przypadku zaburzenia wchłaniania tłuszczów oraz niskiej podaży białka. Ok. 90% witaminy A jest magazynowane w wątrobie. Metabolity wydalane są z kałem i moczem. Cholekalciferol (witamina D) jest bioregulatorem wapnia i fosforu w organizmie, odpowiedzialnym za utrzymanie stanu równowagi między tymi dwoma pierwiastkami. Witamina D powstaje również w skórze pod wpływem promieni UVB światła słonecznego. Niedobór witaminy D prowadzi do osteomalacji oraz osteoporozy. Łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego, a magazynowana jest w tkance mięśniowej i wątrobie.

Reklama

Vitaminum A 2000 + D3 400 Hasco - wskazania

Zapobieganie niedoborom witaminy A i D3, zwłaszcza u osób krótko przebywających na słońcu.

Vitaminum A 2000 + D3 400 Hasco - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, zwłaszcza na olej arachidowy (z orzeszków ziemnych). Hiperwitaminoza A lub D. Hiperkalcemia, hiperkalciuria, kamica wapniowa. Nie stosować w połączeniu z innymi preparatami witaminy A lub D. Nie podawać pacjentom długotrwale unieruchomionych.

Vitaminum A 2000 + D3 400 Hasco - ostrzeżenia

Preparatu nie podawać w dużych dawkach pacjentom z chorobami wątroby (marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby). Preparat może powodować reakcje alergiczne z uwagi na obecność barwników azowych.

Vitaminum A 2000 + D3 400 Hasco - ciąża

Dobowa dawka witaminy A w ciąży nie powinna przekraczać 5 000 j.m., natomiast witaminy D nie powinna być większa niż 400 j.m. Przyjmowanie zwiększonej ilości witaminy A w ciąży lub podczas karmienia piersią może być niebezpieczne dla płodu lub dziecka.

Vitaminum A 2000 + D3 400 Hasco - efekty uboczne

Przy zalecanym dawkowaniu preparat jest na ogół dobrze tolerowany.

Vitaminum A 2000 + D3 400 Hasco - interakcje

Cholestyramina, ciekła parafina, neomycyna ograniczają wchłanianie witaminy A z przewodu pokarmowego. Leki tiazydowe zwiększają możliwość hiperkalcemii. Leki przeciwpadaczkowe, ryfampicyna i cholestyramina osłabiają działanie witaminy D. Ostrożnie stosować razem z glikozydami naparstnicy, lekami przeczyszczającymi lub sukralfatem.

Vitaminum A 2000 + D3 400 Hasco - dawkowanie

Doustnie. Profilaktycznie: 1-2 kaps. na dobę podczas posiłku.

Vitaminum A 2000 + D3 400 Hasco - uwagi

Pharmindex
<-- popup -->