Vitaminum A 2000 + D3 400 Hasco

Reklama

Działanie

Witaminowy preparat złożony. Retinol (witamina A) jest niezbędnym składnikiem warunkującym prawidłowy stan naskórka i błon śluzowych, umożliwiającym różnicowanie i prawidłową czynność tkanki nabłonkowej oraz odgrywającym zasadniczą rolę w procesie widzenia. Ponadto jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tkanki kostnej i mineralizacji kości oraz właściwej czynności nabłonka filtracyjnego kłębuszków nerkowych. Niedobór witaminy A wywołuje zaburzenia rozrodu oraz zwiększa wrażliwość na zakażenia. Witamina A wchłania się z przewodu pokarmowego w 80%. Wchłanianie witaminy A jest zmniejszone w przypadku zaburzenia wchłaniania tłuszczów oraz niskiej podaży białka. Ok. 90% witaminy A jest magazynowane w wątrobie. Metabolity wydalane są z kałem i moczem. Cholekalciferol (witamina D) jest bioregulatorem wapnia i fosforu w organizmie, odpowiedzialnym za utrzymanie stanu równowagi między tymi dwoma pierwiastkami. Witamina D powstaje również w skórze pod wpływem promieni UVB światła słonecznego. Niedobór witaminy D prowadzi do osteomalacji oraz osteoporozy. Łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego, a magazynowana jest w tkance mięśniowej i wątrobie.

Wskazania

Zapobieganie niedoborom witaminy A i D3, zwłaszcza u osób krótko przebywających na słońcu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, zwłaszcza na olej arachidowy (z orzeszków ziemnych). Hiperwitaminoza A lub D. Hiperkalcemia, hiperkalciuria, kamica wapniowa. Nie stosować w połączeniu z innymi preparatami witaminy A lub D. Nie podawać pacjentom długotrwale unieruchomionych.

Środki ostrożności

Preparatu nie podawać w dużych dawkach pacjentom z chorobami wątroby (marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby). Preparat może powodować reakcje alergiczne z uwagi na obecność barwników azowych.

Ciąża i laktacja

Dobowa dawka witaminy A w ciąży nie powinna przekraczać 5 000 j.m., natomiast witaminy D nie powinna być większa niż 400 j.m. Przyjmowanie zwiększonej ilości witaminy A w ciąży lub podczas karmienia piersią może być niebezpieczne dla płodu lub dziecka.

Działania niepożądane

Przy zalecanym dawkowaniu preparat jest na ogół dobrze tolerowany.

Interakcje

Cholestyramina, ciekła parafina, neomycyna ograniczają wchłanianie witaminy A z przewodu pokarmowego. Leki tiazydowe zwiększają możliwość hiperkalcemii. Leki przeciwpadaczkowe, ryfampicyna i cholestyramina osłabiają działanie witaminy D. Ostrożnie stosować razem z glikozydami naparstnicy, lekami przeczyszczającymi lub sukralfatem.

Dawkowanie

Doustnie. Profilaktycznie: 1-2 kaps. na dobę podczas posiłku.

Reklama

Uwagi

Pharmindex