Nowy sklep

już ON-LINE

Vitaminum A + D3 Medana

Działanie

Witamina A pełni ważną rolę w procesie tworzenia rodopsyny, decydującej o zdolności widzenia zmierzchowego. Jest także niezbędna do prawidłowego wzrostu organizmu i odnowy tkanki nabłonkowej skóry i błon śluzowych. Niedobór witaminy A prowadzi do kseroftalmii, niedowidzenia zmierzchowego, suchości skóry i błon śluzowych. Witamina D3 ułatwia i reguluje przyswajanie wapnia i fosforu w organizmie, działa przeciwkrzywiczo. Jest niezbędna do prawidłowej czynności przytarczyc. Obie witaminy oraz ich metabolity są wydalane z moczem i kałem.

Wskazania

Stany niedoboru witaminy A i D3. Leczenie wspomagające w zaburzeniach skóry i błon śluzowych (m.in. łuszczyca, rybia łuska, dermatozy pochodzenia nowotworowego).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, hiperwitaminoza A lub D3, niewydolność nerek, hiperkalcemia, zespół złego wchłaniania. Nie stosować u dzieci do 4 tyg. życia ani w połączeniu z innymi preparatami zawierającymi witaminy A lub D3.

Środki ostrożności

Bardzo ostrożnie stosować u kobiet w ciąży oraz niemowląt, u których od urodzenia występują małe wymiary ciemienia przedniego. Ostrożnie stosować u pacjentów unieruchomionych lub przyjmujących tiazydy oraz inne leki moczopędne, u pacjentów z kamicą nerkową, chorobą serca lub leczonych glikozydami naparstnicy. Nie podawać jednocześnie z dużymi dawkami wapnia, fosforanów lub magnezu. Unikać przedawkowania. W czasie leczenia nie należy spożywać nadmiernych ilości pokarmów bogatych wwitaminę A (np. wątroby). Zbyt duże dawki witamin, stosowane długo lub dawki uderzeniowe, mogą być przyczyną przewlekłej hiperwitaminozy A i (lub) D3. Preparat zawiera alkohol benzylowy, który może powodować zatrucia i reakcje alergiczne u niemowląt i dzieci do 3 lat.

Ciąża i laktacja

Należy unikać stosowania nadmiernych dawek witaminy A i D3 ze względu na ich potencjalne działanie uszkadzające płód. W ciąży i okresie karmienia piersią nie przekraczać dawki 4000 j.m. witaminy A.

Działania niepożądane

W przypadku rzadko występującej nadwrażliwości na witaminy lub przy stosowaniu zbyt dużych dawek podawanych przez dłuższy okres czasu może dojść do hiperwitaminozy A lub hiperwitaminozy D3 (objawy hiperwitaminozy D3 obejmują: ubytek masy ciała, depresje, zaburzenia psychotyczne, bóle głowy, utratę łaknienia, nudności, wymioty, zaparcia, bóle mięsni i stawów, wielomocz, kamica nerkowa). Mogą również wystąpić: suchość w jamie ustnej, zwiększenie poziomu wapnia we krwi i (lub) w moczu, zwapnienie tkanek, zawroty głowy, drażliwość, zajady, wypadanie włosów, suchość skóry, bóle brzucha, niedokrwistość, obrzęki tkanki podskórnej i bóle kostno-stawowe. Na ogół objawy te cofają się po odstawieniu witamin. Długotrwałe przyjmowanie witaminy A może być przyczyną uszkodzenia wątroby.

Interakcje

Wchłanianie witaminy A może być upośledzone w przypadku jednoczesnego stosowania cholestyraminy, kolestypolu, doustnie podanej neomycyny, oleju mineralnego. W takich przypadkach konieczne może być zwiększenie dawki witaminy A. Przyczyną zmniejszonego wchłaniania witaminy A może być również stosowanie orlistatu. Doustne leki antykoncepcyjne podwyższają stężenie witaminy A w osoczu. Stosowanie witaminy A jednocześnie z innymi retynoidami może prowadzić do zwiększenia jej toksyczności. Wysokie dawki witaminy A, powyżej 50 000 j.m.,w połączeniu z tetracykliną mogą być przyczyną wystąpienia nadciśnienia śródczaszkowego. Jednoczesne stosowanie z alkoholem może prowadzić do nasilenia działania hepatotoksycznego. Długotrwałe stosowanie środków zobojętniających zawierających glin w połączeniu z witaminą D3 może przyczyniać się do zwiększenia stężeń glinu we krwi i w konsekwencji do toksycznego wpływu glinu na kości. Jednoczesne stosowanie środków zobojętniających zawierających magnez i witaminy D3 prowadzić może do hipermagnezemii, szczególnie przy współistniejącej przewlekłej niewydolności nerek. Jednoczesne podawanie witaminy D3 i produktów zawierających fosfor zwiększa ryzyko wystąpienia hiperfosfatemii.

Dawkowanie

Doustnie (z łyżką płynu). Niemowlęta od 4 tyg. życia, dzieci, młodzież i dorośli (w tym kobiety w ciąży i karmiące piersią): 2 krople na dobę.

Uwagi

Podczas stosowania zaleca się okresowe kontrolowanie stężenia wapnia i fosforanów we krwi i moczu. Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex