Vitaminum B1 Polfarmex

Reklama

Działanie

Tiamina jest koenzymem niezbędnym do prawidłowej przemiany węglowodanów. Niedobór tiaminy prowadzi do zaburzeń czynności układu nerwowego, mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych, co może objawiać się brakiem łaknienia, osłabieniem mięśniowym, parestezjami, zmniejszonym ciśnieniem krwi i hipotermią. Rzadko manifestuje się jako choroba beri-beri. Tiamina dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, szybko przenikając do tkanek. Przechodzi do mleka matki. Nadmiar tiaminy wydalany jest z moczem.

Wskazania

Stany niedoboru witaminy B1 oraz zapobieganie ich powstawaniu w organizmie. Zaburzenia czynności układu oddechowego, mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych. Wspomagająco w zaburzeniach sercowo-naczyniowych oraz alkoholizmie.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na tiaminę lub pozostałe składniki preparatu.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość laktozy nie stosować u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w czasie ciąży. Brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowanie tiaminy w okresie karmienia piersią.

Interakcje

Leki zobojętniające sok żołądkowy, alkohol i herbata podawane jednocześnie z tiaminą powodują zmniejszenie jej wchłaniania. Podanie w jednym roztworze z siarczynami powoduje rozpad i unieczynnienie tiaminy. Niektóre witaminy np. cyjanokobalamina, mogą ulegać inaktywacji w obecności produktów rozpadu tiaminy.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli zapobiegawczo: 3-9 mg na dobę, stany niedoboru oraz zaburzenia układu nerwowego, mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych: 25-50 mg na dobę, wspomagająco w alkoholizmie: 50 mg na dobę. Dzieci: indywidualnie.

Reklama

Uwagi

Pharmindex