Vitaminum B1 Richter

Spis treści

Vitaminum B<sub>1</sub> Richter - Skład

1 tabl. zawiera 3 mg lub 25 mg chlorowodorku tiaminy. Tabl. zawierają laktozę.

Vitaminum B<sub>1</sub> Richter - Działanie

Tiamina bierze udział w metabolizmie węglowodanów. Jej czynną postacią jest ester z kwasem fosforowym (difosfotiamina, pirofosforan tiaminy, kokarboksylaza). Witamina B&lt;sub&gt;1&lt;/sub&gt; wpływa korzystnie na układ nerwowy, mięśniowy oraz czynność serca, a także na metabolizm, zwłaszcza węglowodanów. Jej niedobór prowadzi do zaburzeń w obrębie OUN, układu krążenia, układu pokarmowego, których objawami są m.in. drętwienie i bóle mięśniowe (zwłaszcza w obrębie kończyn dolnych), postępująca niewydolność serca (zwłaszcza prawokomorowa), nudności, brak łaknienia, zaparcia. Chlorowodorek tiaminy po podaniu doustnym jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego, w ciągu doby wchłania się maksymalnie 10 mg. Wydalany jest głównie z moczem, niewielka część w postaci niezmienionej lub w postaci nieczynnych metabolitów, głównie pirymidyny. Okres półtrwania wynosi od kilku do kilkunastu dni.

Reklama

Vitaminum B<sub>1</sub> Richter - Wskazania

Stany niedoboru witaminy B&lt;sub&gt;1&lt;/sub&gt; (choroba beri beri). Zapobiegawczo w celu uzupełnienia stanów niedoboru witaminy B&lt;sub&gt;1&lt;/sub&gt; w dietach eliminacyjnych. Zaburzenia czynności układu nerwowego, mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych mogące wynikać z niedoboru witaminy B&lt;sub&gt;1&lt;/sub&gt;. Ponadto tabl. 25 mg: Wspomagająco w alkoholizmie i zaburzeniach sercowo-naczyniowych spowodowanych niedoborem witaminy B&lt;sub&gt;1&lt;/sub&gt;.

Vitaminum B<sub>1</sub> Richter - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na tiaminę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Vitaminum B<sub>1</sub> Richter - Ostrzeżenia

Lek zawiera laktozę, nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Vitaminum B<sub>1</sub> Richter - Ciąża

Lek może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią.

Vitaminum B<sub>1</sub> Richter - Efekty uboczne

Reakcje anafilaktyczne.

Vitaminum B<sub>1</sub> Richter - Interakcje

Leki zobojętniające sok żołądkowy, alkohol i herbata zmniejszają wchłanianie witaminy B&lt;sub&gt;1&lt;/sub&gt;.

Vitaminum B<sub>1</sub> Richter - Dawkowanie

Doustnie: zapobiegawczo: 3-9 mg na dobę, pozostałe wskazania: 25-100 mg na dobę; wspomagająco w alkoholizmie 100-150 mg na dobę. Dawkę dobową większą niż 50 mg należy podzielić na 2 dawki jednorazowe. Nie jest konieczne dostosowanie dawkowania u pacjentów: z niewydolnością wątroby lub nerek, w podeszłym wieku. Doświadczenie dotyczące stosowania u dzieci jest ograniczone.

Vitaminum B<sub>1</sub> Richter - Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex