Vitaminum B1 Teva

Spis treści

Vitaminum B<sub>1</sub> Teva - Skład

1 tabl. zawiera 25 mg chlorowodorku tiaminy. Preparat zawiera laktozę.

Vitaminum B<sub>1</sub> Teva - Działanie

Witamina B&lt;sub&gt;1&lt;/sub&gt; (tiamina) ulega w organizmie przemianie do pirofosforanu tiaminy (karboksylazy), który jest koenzymem dekarboksylazy kwasu pirogronowego i kwasu alfa-ketoglutarowego. Jest niezbędna w procesach oddychania tkankowego, głównie w przemianie węglowodanów. Wzmaga czynność acetylocholiny, hamuje esterazę cholinową, działa synergicznie z tyroksyną i insuliną, pobudza wydzielanie gonadotropin. Niedobór tiaminy jest przyczyną niedostatecznej ilości związków wysokoenergetycznych, upośledzonej syntezy acetylocholiny, zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego. Witamina B&lt;sub&gt;1&lt;/sub&gt; podana doustnie wchłania się z przewodu pokarmowego, głównie w dwunastnicy i w jelicie cienkim. Po wchłonięciu szybko przenika do tkanek. Nadmiar tiaminy wydalany jest z moczem.

Reklama

Vitaminum B<sub>1</sub> Teva - Wskazania

Hipowitaminoza i awitaminoza B&lt;sub&gt;1&lt;/sub&gt;, zapalenie wielonerwowe, stany zapalne i porażenie nerwów obwodowych, nerwobóle, rwa kulszowa, niektóre schorzenia o.u.n., alkoholizm, polineuropatia cukrzycowa, zaburzenia sercowo-naczyniowe, uszkodzenie miąższu wątroby. Pomocniczo w półpaścu, liszaju Wilsona, zaburzeniach trawienia, zaburzonej koncentracji, depresji. Duże dawki witaminy B&lt;sub&gt;1&lt;/sub&gt; podaje się po przebytych zakażeniach wirusowych, zapaleniu wątroby, rzucawce porodowej. Profilaktycznie po antybiotykoterapii i w okresie rekonwalescencji.

Vitaminum B<sub>1</sub> Teva - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Vitaminum B<sub>1</sub> Teva - Ostrzeżenia

Preparat zawiera laktozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Vitaminum B<sub>1</sub> Teva - Ciąża

Witamina B&lt;sub&gt;1&lt;/sub&gt; przenika przez barierę łożyska. Brak jest danych mogących wskazywać na uszkodzenie płodu podczas stosowania witaminy B&lt;sub&gt;1&lt;/sub&gt;. Witamina B&lt;sub&gt;1&lt;/sub&gt; przenika do mleka kobiety karmiącej piersią. Podczas stosowania preparatu w dawkach terapeutycznych nie odnotowano szkodliwego działania na karmione dziecko.

Vitaminum B<sub>1</sub> Teva - Efekty uboczne

Rzadko: reakcje nadwrażliwości.

Vitaminum B<sub>1</sub> Teva - Interakcje

Wchłanianie witaminy B&lt;sub&gt;1&lt;/sub&gt; jest zmniejszone przy równoczesnym stosowaniu alkoholu etylowego.

Vitaminum B<sub>1</sub> Teva - Dawkowanie

Doustnie. &lt;u&gt;Leczniczo&lt;/u&gt;. Dorośli: 25 mg do 100 mg na dobę w dawkach podzielonych. Dzieci: 10 mg do 25 mg na dobę w dawkach podzielonych. &lt;u&gt;Zapobiegawczo&lt;/u&gt;. Dorośli: 3 mg do 9 mg na dobę. Dzieci: 0,5 mg do 1,5 mg na dobę.

Vitaminum B<sub>1</sub> Teva - Uwagi

Pharmindex
<-- popup -->