Nowy sklep

już ON-LINE

Vitaminum B2 Biofarm

Działanie

Witamina B2 (ryboflawina) wchodzi w skład dinukleotydu ryboflawinoadeninowego (FAD) i flawinomononukleotydu (FMN, 5`fosforan ryboflawiny). Jest koenzymem dla reduktazy cytochromowej i oksydazy D-aminokwasowej. Niedobór witaminy B2 powoduje pękanie skóry warg i kącików ust, wygładzenie błony śluzowej języka, łojotokowe zapalenie skóry, wrastanie naczyń krwionośnych do rogówki, pieczenie oczu, nadwrażliwość na światło, niedokrwistość. U dzieci brak ryboflawiny może prowadzić do zaburzeń wzrostu i rozwoju psychoruchowego. U kobiet zapotrzebowanie na witaminę B2 zwiększa się w okresie ciąży (do około 1,6 mg) i laktacji (1,8 mg). Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, wiąże się z białkami osocza. Jest metabolizowana w wątrobie. Wydalana jest z moczem w postaci metabolitów, w przypadku dużej podaży także w postaci niezmienionej. T0,5 wynosi 1,1-1,4 h. Ryboflawina magazynowana jest w małych ilościach w wątrobie i nerkach. Może być usuwana z krwi podczas hemodializy.

Wskazania

Zapobieganie stanom niedoborów i awitaminozy witaminy B2.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Środki ostrożności

W dużych dawkach witamina B2 może zaburzać wyniki niektórych testów diagnostycznych. Ryboflawina powoduje fluorescencję i może zaburzać oznaczanie amin katecholowych metodą fluoryrnetryczną. Może również zaburzać oznaczanie urobilinogenu odczynnikiem Ehrlicha. Preparat nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Ze względu na obecność laku żółcieni chinolinowej lek może powodować reakcje alergiczne.

Ciąża i laktacja

Witamina B2 przenika przez barierę łożyska i do mleka kobiecego. Brak jest jednak danych mogących wskazywać na uszkodzenie płodu podczas stosowania witaminy B2.

Działania niepożądane

Witamina powoduje żółte zabarwienie moczu.

Interakcje

Trójpierścieniowe leki antydepresyjne i leki z grupy fenotiazyny zwiększają zapotrzebowanie na witaminę B2. Probenecyd i alkohol zmniejszają wchłanianie witaminy B2 z przewodu pokarmowego.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 tabl. 1-3 razy na dobę. Dzieci: 1 tabl. na dobę. Małym dzieciom tabletki można podawać tylko po rozdrobnieniu.

Uwagi

Pharmindex