Nowy sklep

już ON-LINE

Vitaminum B2 Teva

Działanie

Ryboflawina -witamina B2-razem z innymi substancjami bierze udział w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek, katalizując procesy utleniania glukozy, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Bierze również udział w procesie widzenia o zmierzchu. Wspólnie z witaminą A, potrzebna jest do utrzymania prawidłowej czynności błon śluzowych i nabłonka naczyń krwionośnych. Warunkuje prawidłową czynność układu nerwowego i skóry. Wspomaga prawidłowy rozwój u dzieci. Stosowana podczas fototerapii w żółtaczkach noworodków zmniejsza procesy hemolizy, skraca okres naświetlania. Ponadto bierze udział w aktywacji witaminy B6 oraz w konwersji tryptofanu do niacyny. Witamina B2 należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie; w organizmie ulega fosforylacji i powstają: mononukleotyd flawinowy (FMN) i dinukleotyd flawinoadeninowy (FAD). Proces ten zachodzi głównie w wątrobie, także w innych tkankach organizmu. FMN i FAD wiążą się z białkami osocza w około 60%.  Wydalana jest głównie w moczu, w postaci metabolitów, jest obecna również w kale. T0,5 wynosi 1,1-1,4 h.

Wskazania

Profilaktyka i uzupełnianie niedoboru witaminy B2. Pomocniczo: w terapii lekami moczopędnymi, po antybiotykoterapii, przed i po zabiegach chirurgicznych, w zaburzeniach czynności wątroby, żołądka i jelit, połączonych z uporczywymi biegunkami, w przewlekłych i wyniszczających chorobach (cukrzyca, infekcje różnego pochodzenia, stany zapalne skóry, nadczynność tarczycy, choroby psychosomatyczne, alkoholizm).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ryboflawinę lub pozostałe składniki preparatu.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością nerek, ponieważ lek jest wydalany w moczu (może dojść do hiperwitaminozy). Preparat zawiera laktozę, nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lappa) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Ze względu na zawartość sacharozy, lek nie powinien być stosowany przez pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy izomaltazy. Lek zawiera żółcień chinolinową (E104), która może powodować reakcje alergiczne.

Ciąża i laktacja

Nie wykazano zagrożenia dla płodu i noworodka podczas stosowania dawek pokrywających dobowe zapotrzebowanie u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Lek może być stosowany w ciąży oraz podczas karmienia piersią w zalecanych dawkach. Dawki większe powinny być stosowane w tych okresach tylko w przypadkach, gdy korzyść dla matki przewyższa ewentualne zagrożenie dla płodu lub noworodka karmionego piersią.

Działania niepożądane

Bardzo rzadko: skórne reakcje alergiczne (wysypka, swędzenie, wrażliwość na światło, uczucie pieczenia/kłucia); nudności, wymioty; zaburzenia wyników oznaczenia stężenia amin katecholowych w moczu metodą fluorymetryczną, oznaczenia stężenia urobilinogenu z zastosowaniem odczynnika Ehrlicha (po dużych dawkach witaminy B2). Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości.

Interakcje

Leki przeciwcholinergiczne mogą wpływać na wchłanianie ryboflawiny. Doksorubicyna może opóźniać, a metotreksat zmniejsza działanie witaminy B2. Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i pochodne fenotiazyny (np. chloropromazyna), probenecyd, hormonalne środki antykoncepcyjne, stosowane w dużych dawkach mogą osłabiać działanie witaminy B2 (może być wymagane zwiększenie dawki ryboflawiny). Nie należy stosować witaminy B2 (także w skojarzeniu z innymi witaminami) jednocześnie z tetracykliną. Długotrwałe stosowanie innych antybiotyków może zmniejszać działanie ryboflawiny. Tiazydowe leki moczopędne mogą zwiększać wydalanie witaminy B2 z organizmu. Witamina B2 aktywuje działanie pirydoksyny i kwasu nikotynowego. Alkohol i tytoń zmniejszają wchłanianie ryboflawiny z przewodu pokarmowego.

Dawkowanie

Doustnie. Profilaktycznie. Dzieci od 4 rż., młodzież: 3-6 mg (1-2 tabl.) dziennie w dawkach podzielonych. Dorośli: 3-9 mg (1-3 tabl.) dziennie w dawkach podzielonych. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dziennej.

Uwagi

Podczas stosowania dużych dawek witaminy B2 mogą ulec zaburzeniu wyniki badań laboratoryjnych: fałszywie zawyżone stężenie amin katecholowych w moczu (metodą fluorymetryczną), fałszywie dodatni wynik badania stężenia urobilinogenu (z zastosowaniem odczynnika Ehrlicha). Duże dawki powodują zmianę barwy moczu na ciemnożółtą.

Pharmindex