Witamina C

Spis treści

Witamina C - skład

1 tabl. musująca zawiera 1,0 g kwasu askorbowego.

Witamina C - Działanie

Kwas askorbowy wpływa na prawidłową budowę i funkcjonowanie ścian naczyń krwionośnych, zwłaszcza naczyń włosowatych. Jest także niezbędny do prawidłowego rozwoju tkanki łącznej (m.in. uczestniczy w syntezie kolagenu), tkanki kostnej i zębiny. Pełni ważną rolę w procesach oksydoredukcyjnych, ułatwiając m.in. wchłanianie żelaza i biorąc udział w syntezie hemoglobiny. Ponadto wywiera działanie immunostymulujące, prawdopodobnie przez wpływ na syntezę interferonu i przeciwciał.

Witamina C - wskazania

Stany niedoboru lub zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C, okresy rekonwalescencji, zwiększenie odporności organizmu, leczenie trudno gojących się ran, upośledzone wchłanianie jelitowe, krwotoki, methemoglobinemia, paradontoza, próchnica.

Witamina C - Przeciwwskazania

Kamica nerkowa, dzieci.

Witamina C - efekty uboczne

Mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, biegunka) i wysypka skórna (należy zmniejszyć dawkę). Duże dawki kwasu askorbowego mogą powodować odkładanie się kamieni szczawianu wapnia w układzie moczowym.

Witamina C - interakcje

Witamina C w dużych dawkach nasila działanie i toksyczność leków o charakterze kwasów (m.in. komponenty sulfonamidowej kotrimoksazolu), stwarzając m.in. ryzyko krystalurii; zwiększa wchłanianie Fe; działa synergicznie z glikozydami flawonowymi. Duże dawki kwasu acetylosalicylowego zmniejszają stężenie kwasu askorbowego w płytkach krwi i osoczu.

Witamina C - dawkowanie

Dorośli doustnie (po rozpuszczeniu tabl. w 100-200 ml wody) 0,5-2,0 g dziennie; w przeziębieniu - do 3,0 g dziennie.

Witamina C - uwagi

Pharmindex