Nowy sklep

już ON-LINE

Witamina C

Działanie

Kwas askorbowy wpływa na prawidłową budowę i funkcjonowanie ścian naczyń krwionośnych, zwłaszcza naczyń włosowatych. Jest także niezbędny do prawidłowego rozwoju tkanki łącznej (m.in. uczestniczy w syntezie kolagenu), tkanki kostnej i zębiny. Pełni ważną rolę w procesach oksydoredukcyjnych, ułatwiając m.in. wchłanianie żelaza i biorąc udział w syntezie hemoglobiny. Ponadto wywiera działanie immunostymulujące, prawdopodobnie przez wpływ na syntezę interferonu i przeciwciał.

Wskazania

Stany niedoboru lub zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C, okresy rekonwalescencji, zwiększenie odporności organizmu, leczenie trudno gojących się ran, upośledzone wchłanianie jelitowe, krwotoki, methemoglobinemia, paradontoza, próchnica.

Przeciwwskazania

Kamica nerkowa, dzieci.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, biegunka) i wysypka skórna (należy zmniejszyć dawkę). Duże dawki kwasu askorbowego mogą powodować odkładanie się kamieni szczawianu wapnia w układzie moczowym.

Interakcje

Witamina C w dużych dawkach nasila działanie i toksyczność leków o charakterze kwasów (m.in. komponenty sulfonamidowej kotrimoksazolu), stwarzając m.in. ryzyko krystalurii; zwiększa wchłanianie Fe; działa synergicznie z glikozydami flawonowymi. Duże dawki kwasu acetylosalicylowego zmniejszają stężenie kwasu askorbowego w płytkach krwi i osoczu.

Dawkowanie

Dorośli doustnie (po rozpuszczeniu tabl. w 100-200 ml wody) 0,5-2,0 g dziennie; w przeziębieniu - do 3,0 g dziennie.

Uwagi

Pharmindex