Źródło

Ziele dziurawca

Reklama

Działanie

Substancje zawarte w dziurawcu działają lekko rozkurczająco na mięśnie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych. Hiperycyna działa uspokajająco i przeciwdepresyjnie. Garbniki zawarte w zielu działają ściągająco i odkażająco na błony śluzowe i skórę.

Wskazania

Wewnętrznie, tradycyjnie w dolegliwościach trawiennych jako środek pobudzający wydzielanie soków trawiennych. Zewnętrznie w drobnych urazach skóry.

Przeciwwskazania

Dzieci do 12 rż. Nie stosować przy nadwrażliwości na promieniowanie UV, przy wysokiej gorączce, znacznym uszkodzeniu wątroby.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak dostępnych danych stosowanie ziela dziurawca u kobiet w ciąży i karmiących piersią uzależnione jest od decyzji lekarza.

Działania niepożądane

Możliwe jest uczulenie na promieniowanie UV, objawiające się plamami, rumieniem, bąblami oparzeniowymi.

Interakcje

Stosowanie wyciągu z ziela dziurawca może powodować osłabienie działanie innych leków, m.in. teofiliny, digoksyny, warfaryny, cyklosporyny, leków przeciwwirusowych oraz doustnych środków antykoncepcyjnych. Nie zaleca się stosowania ziela dziurawca łącznie ze środkami przeciwdepresyjnymi, które hamują wychwyt zwrotny serotoniny.

Dawkowanie

Doustnie, dorośli i dzieci pow. 12 rż.: 1 saszetkę zalać 200 ml wrzącej wody, zaparzać pod przykryciem 15 min. Pić świeżo przygotowany napar do 3 razy dziennie, godzinę przed jedzeniem. Zewnętrznie: 4 saszetki zalać 100 ml wrzącej wody, zaparzać pod przykryciem 15 min. Naparu używać do okładów na skórę i przemywań.

Reklama

Uwagi

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe dalsze przyjmowanie preparatu należy skonsultować z lekarzem.

Pharmindex