Nowy sklep

już ON-LINE

“Ice Bucket Challenge” - chory podejmuje wyzwanie

U Antonio Carbajala zdiagnozowano ALS. Tak samo jak u jego matki i babci. Babcia umarła, mama jest umierająca, a Antonio zaczyna już odczuwać objawy początkowego stadium ALS, czyli stwardnienia zanikowego bocznego. Poniższe nagranie jest odpowiedzią Antonio na wyzwanie “Ice Bucket Challenge” (dosłownie: wyzwanie lodowatego kubła) - akcję mającej na celu wesprzeć osoby chorujące na ALS.
 

Istota “Ice Bucket Challenge”

Wyzwanie polega na nagraniu filmiku, na którym ten, kto chce pomóc, wylewa na siebie kubeł zimnej wody. Oczywiście towarzyszy temu wsparcie finansowe dla organizacji działających na rzecz osób chorych. Jak dotąd zebrano 41 minionów dolarów. Akcja zyskała ostatnio na popularności za sprawą portali społecznościowych.

Czytaj też: Choroba zmienia człowieka - historia Justyny [FILM]

Rodzinna choroba

“Mój ojciec umarł na ALS, gdy miałem 10 lat.” - mówi Antonio. Z tego samego powodu zmarło jeszcze kilku innych członków jego rodziny. Wszyscy chorowali na tę samą co Antonio i jego mama odmianę stwardnienia, którą - w ich przypadku - określić by można było mianem “rodzinnej”. Tak naprawdę rzadko się zdarza, żeby w jednej rodzinie miało miejsce wiele zachorowań.

Antonio ma się dobrze. Jednak to naprawdę straszna choroba. Aktualnie nie ma na nią lekarstwa ani żadnej kuracji, która zahamowałaby chociaż jej rozwój.
“W 2011 roku zdiagnozowano u mnie raka piersi. Myślałem wtedy, że mam szczęście, bo nie jestem chory na to, co mój ojciec”.

Nadzieja

“Mam nadzieję, że naukowcy znajdą przyczynę choroby a następnie lekarstwo, jakąś kurację, że coś ruszy do przodu. Medycyna na tę chwilę nie może zaoferować osobom chorym na chorobę Lou Gehriga dużo więcej, niż była w stanie w czasie, gdy umierał mój ojciec”.

Poniżej znajduje się nagranie ze stycznia tego roku, gdy Antonio pierwszy raz usłyszał diagnozę. W internecie trwa kampania, która ma pomóc mu zebrać pieniądze na leczenie.

Czytaj też: Autystyczne dziecko zmienia całe życie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)