Antykoncepcja - wpływ na wybór partnera

para
Badania brytyjskich naukowców wykazały, że stosowanie doustnej antykoncepcji ma duży wpływ na wybór partnera życiowego. Kobiety przyjmujące środki antykoncepcyjne mają bardziej wyregulowaną gospodarkę hormonalną, a to powoduje, że szukają partnerów: spokojnych, wrażliwych i opiekuńczych. Z kolei kobiety, które nie stosują środków hormonalnych przechodzą większe wahania, dlatego są skłonne wybierać partnerów o silnym charakterze.

Antykoncepcja hormonalna to jedna z najwygodniejszych i najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Substancje hormonalne jednak nigdy nie pozostają obojętne dla organizmu kobiety. Udowodniono naukowo, że przyjmowanie doustnej antykoncepcji determinuje na przykład wybór partnera. Jak to możliwe?

Przeczytaj: Jak działają zastrzyki antykoncepcyjne?

Antykoncepcja, a preferencje seksualne kobiet

Badacze z Uniwersytetu w Stirling (Szkocja) dowiedli, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej wpływa na decyzję kobiety przy wyborze partnera. Profesor psychologii Craig Roberts zauważył, że poprzez kurację hormonalną ingerujemy w naturalne działanie organizmu. To sprawia, że kobiety nieświadomie zmieniają miłosne upodobania.

- Kobieta przyjmująca doustne środki antykoncepcyjne nie przechodzi wszystkich zmian cyklu menstrualnego, a to prawdopodobnie od jego poszczególnych faz zależy na jakiego mężczyznę zwróci uwagę. Środki antykoncepcyjne zaburzają cykl, ponieważ w trakcie kuracji nie dochodzi do owulacji – mówi Agnieszka Siedler, psycholog.

[[

Kobieta stosująca antykoncepcję wybierze mniej namiętnego, ale za to bardziej troskliwego mężczyznę.

- Konsekwencją tego będzie mniejsza satysfakcja z życia seksualnego, jednak większe zadowolenie z samej relacji. W tym przypadku kobieta zwraca uwagę na wrażliwość i wiarygodność mężczyzny. Ważne jest dla niej poczucie bezpieczeństwa i stabilności – mówi Agnieszka Siedler, psycholog.

Wszystko o metodach, sposobach i skuteczności antykoncepcji znajdziesz w serwisie medme.pl - Antykoncepcja

Antykoncepcja, a pełny cykl hormonalny

Kobiety, które nie stosują antykoncepcji hormonalnej mają częstsze i większa wahania hormonalne.

- To głównie faza owulacji sprawia, że poszukuje ona partnera bardziej stanowczego i pewnego siebie. Liczy się też dla niej atrakcyjność fizyczna - mówi Agnieszka Siedler, psycholog i dodaje, że również mężczyźni wybierając partnerki wolą kobiety, które jajeczkują, tzn. przechodzą pełny cykl hormonalny od tych, u których jest on zaburzony.

Zanim wybierzemy metodę antykoncepcji najlepszą dla siebie, powinniśmy poznać mechanizmy jej działania oraz wpływ na organizm. Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo kobiety. Wybór partnera jest sprawą drugorzędną.

Zobacz: Szczęśliwy związek dzięki tabletkom antykoncepcyjnym

Zobacz też: Globulki antykoncepcyjne – skuteczność, wady i zalety

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA