Antykoncepcja - wpływ na wybór partnera

para
Starszy niż rok
Badania brytyjskich naukowców wykazały, że stosowanie doustnej antykoncepcji ma duży wpływ na wybór partnera życiowego. Kobiety przyjmujące środki antykoncepcyjne mają bardziej wyregulowaną gospodarkę hormonalną, a to powoduje, że szukają partnerów: spokojnych, wrażliwych i opiekuńczych. Z kolei kobiety, które nie stosują środków hormonalnych przechodzą większe wahania, dlatego są skłonne wybierać partnerów o silnym charakterze.
 

Antykoncepcja hormonalna to jedna z najwygodniejszych i najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Substancje hormonalne jednak nigdy nie pozostają obojętne dla organizmu kobiety. Udowodniono naukowo, że przyjmowanie doustnej antykoncepcji determinuje na przykład wybór partnera. Jak to możliwe?

Przeczytaj: Jak działają zastrzyki antykoncepcyjne?

Antykoncepcja, a preferencje seksualne kobiet

Badacze z Uniwersytetu w Stirling (Szkocja) dowiedli, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej wpływa na decyzję kobiety przy wyborze partnera. Profesor psychologii Craig Roberts zauważył, że poprzez kurację hormonalną ingerujemy w naturalne działanie organizmu. To sprawia, że kobiety nieświadomie zmieniają miłosne upodobania.

- Kobieta przyjmująca doustne środki antykoncepcyjne nie przechodzi wszystkich zmian cyklu menstrualnego, a to prawdopodobnie od jego poszczególnych faz zależy na jakiego mężczyznę zwróci uwagę. Środki antykoncepcyjne zaburzają cykl, ponieważ w trakcie kuracji nie dochodzi do owulacji – mówi Agnieszka Siedler, psycholog.

[[

Kobieta stosująca antykoncepcję wybierze mniej namiętnego, ale za to bardziej troskliwego mężczyznę.

- Konsekwencją tego będzie mniejsza satysfakcja z życia seksualnego, jednak większe zadowolenie z samej relacji. W tym przypadku kobieta zwraca uwagę na wrażliwość i wiarygodność mężczyzny. Ważne jest dla niej poczucie bezpieczeństwa i stabilności – mówi Agnieszka Siedler, psycholog.

Wszystko o metodach, sposobach i skuteczności antykoncepcji znajdziesz w serwisie medme.pl - Antykoncepcja

Antykoncepcja, a pełny cykl hormonalny

Kobiety, które nie stosują antykoncepcji hormonalnej mają częstsze i większa wahania hormonalne.

- To głównie faza owulacji sprawia, że poszukuje ona partnera bardziej stanowczego i pewnego siebie. Liczy się też dla niej atrakcyjność fizyczna - mówi Agnieszka Siedler, psycholog i dodaje, że również mężczyźni wybierając partnerki wolą kobiety, które jajeczkują, tzn. przechodzą pełny cykl hormonalny od tych, u których jest on zaburzony.

Zanim wybierzemy metodę antykoncepcji najlepszą dla siebie, powinniśmy poznać mechanizmy jej działania oraz wpływ na organizm. Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo kobiety. Wybór partnera jest sprawą drugorzędną.

Zobacz: Szczęśliwy związek dzięki tabletkom antykoncepcyjnym

Zobacz też: Globulki antykoncepcyjne – skuteczność, wady i zalety

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA