Co robić, gdy dziecko urodzi się poza szpitalem?

Gdy dziecko urodzi się poza szpitalem?
Dziecko urodzone w sytuacji niespodziewanej, kiedy rodząca kobieta nie znalazła się na czas w szpitalu, musi jak najszybciej trafić pod opiekę lekarską. Potrzebne jest wykonanie kilku ważnych badań i parodniowa obserwacja, aby upewnić się, że ze zdrowiem noworodka wszystko jest w należytym porządku.

"Jeżeli chodzi o noworodki urodzone poza szpitalem, w sytuacji najczęściej nagłej, niespodziewanej, to muszą, zarówno mama jak i dziecko, zostać poddane opiece i diagnostyce na kilka dni w szpitalu o wyższym stopniu referencyjności" - mówi dr n. med. Anna Prochowska, neonatolog pracująca w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach.

Zobacz: Ciąża i poród – NFZ czy prywatnie?

Zobacz wideo: Poród poza szpitalem - jak postępować?

Badanie nowonarodzonego dziecka

W praktyce oznacza to, że dziecko powinno trafić co najmniej do szpitala o II stopniu referencyjności. Przeważnie są to szpitale wojewódzkie i w większych miastach - w odróżnieniu od szpitali rejonowych i oddziałów położniczych w zespołach opieki zdrowotnej - z lepszym wyposażeniem i bardziej wyspecjalizowanym personelem, gdzie m.in. rodzą kobiety będące w ciąży zagrożonej i gdzie znajduje się oddział intensywnej opieki wcześniaków.

"Taki noworodek musi być zbadany, czy nie dotyczy go infekcja wrodzona, więc pobiera się testy w tym kierunku - kontynuuje doktor Anna Prochowska. - Ponadto, ponieważ porody poza szpitalem to są zwykle porody szybkie i noworodek nie został oceniony w skali APGAR, bo nie miał go kto ocenić, wymaga takiego spojrzenia przez kilka kolejnych dni, aby móc ocenić w jakim stanie się urodził. Oczywiście mówi o tym najczęściej mama lub otoczenie: że płakał od razu, że był różowy, ale oceniamy jego adaptacje jak gdyby wstecz. Musimy zrobić badanie ultrasonograficzne przezciemieniowe i ocenić jego adaptację pośrednio, ocenić jaka ona była kiedy dziecko widzimy później".

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Piotr Wiechowski

Zobacz, gdzie najtaniej kupić środki medyczne potrzebne przy porodzie

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA