Czy każdy nowotwór powoduje ból?

Czy każdy nowotwór powoduje ból?
Ból towarzyszy większości pacjentów onkologicznych. Może pojawić się na każdym etapie choroby, być jej pierwszym objawem albo sygnałem jej rozwoju, ale największe dolegliwości pojawiają się w późniejszych etapach zaawansowania.

"Wielu osobom choroba nowotworowa kojarzy się z ogromnym bólem, z cierpieniem. Ale w chorobach nowotworowych dolegliwości bólowe pojawiają się już w późnych stopniach zaawansowania. Najczęściej wtedy, kiedy mamy do czynienia z chorobą nowotworową przerzutową, czyli chorobą nieuleczalną, kiedy guz ma taki rozmiar, że wpływa na określone struktury w naszym organizmie, dając właśnie silne dolegliwości bólowe" - mówi dr n. med. Katarzyna Szydłowska, onkolog pracująca w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach.

Czytaj też: Jak wygrać z bólem?

Uczucie bólu w chorobie nowotworowej

Taki ból, będący - przez rozrastanie się masy nowotworowej - wynikiem ekspansji nowotworu na tkanki i narządy otaczające, powoduje zaburzenia ich funkcji, np. ból głowy spowodowany wzmożoną ciasnotą śródczaszkową przy przerzutach do mózgu czy niedrożność jelita grubego spowodowana zwężeniem światła jelita przez guz nowotworowy. Jak wynika z badań, 75 procent chorych z zaawansowaną chorobą nowotworową wymaga stałego zabezpieczenia w leki przeciwbólowe. W grupie pacjentów z przerzutami odsetek ten sięga 100 procent. Mechanizmy powstawania bólu zostały już na tyle poznane, że można mu przeciwdziałać niszcząc jego przyczynę lub, u pacjentów w zaawansowanym stadium choroby, leczyć go objawowo. Przy dobrej współpracy lekarza z pacjentem obecne metody postępowania pozwalają skutecznie walczyć z bólem u większości chorych.

Sprawdź też: Potworniak - objawy, leczenie, operacja

Piotr Wiechowski

Czy wiesz: Po co nam ból?

Zobacz też: Tłuszczak - przyczyny, usuwanie, leczenie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA