Czy każdy nowotwór powoduje ból?

Czy każdy nowotwór powoduje ból?
Źródło: 123RF
Ból towarzyszy większości pacjentów onkologicznych. Może pojawić się na każdym etapie choroby, być jej pierwszym objawem albo sygnałem jej rozwoju, ale największe dolegliwości pojawiają się w późniejszych etapach zaawansowania.

"Wielu osobom choroba nowotworowa kojarzy się z ogromnym bólem, z cierpieniem. Ale w chorobach nowotworowych dolegliwości bólowe pojawiają się już w późnych stopniach zaawansowania. Najczęściej wtedy, kiedy mamy do czynienia z chorobą nowotworową przerzutową, czyli chorobą nieuleczalną, kiedy guz ma taki rozmiar, że wpływa na określone struktury w naszym organizmie, dając właśnie silne dolegliwości bólowe" - mówi dr n. med. Katarzyna Szydłowska, onkolog pracująca w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach.

Czytaj też: Jak wygrać z bólem?

Uczucie bólu w chorobie nowotworowej

Taki ból, będący - przez rozrastanie się masy nowotworowej - wynikiem ekspansji nowotworu na tkanki i narządy otaczające, powoduje zaburzenia ich funkcji, np. ból głowy spowodowany wzmożoną ciasnotą śródczaszkową przy przerzutach do mózgu czy niedrożność jelita grubego spowodowana zwężeniem światła jelita przez guz nowotworowy. Jak wynika z badań, 75 procent chorych z zaawansowaną chorobą nowotworową wymaga stałego zabezpieczenia w leki przeciwbólowe. W grupie pacjentów z przerzutami odsetek ten sięga 100 procent. Mechanizmy powstawania bólu zostały już na tyle poznane, że można mu przeciwdziałać niszcząc jego przyczynę lub, u pacjentów w zaawansowanym stadium choroby, leczyć go objawowo. Przy dobrej współpracy lekarza z pacjentem obecne metody postępowania pozwalają skutecznie walczyć z bólem u większości chorych.

Sprawdź też: Potworniak - objawy, leczenie, operacja

Piotr Wiechowski

Czy wiesz: Po co nam ból?

Zobacz też: Tłuszczak - przyczyny, usuwanie, leczenie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA