Czym grozi nieleczone nadciśnienie?

Nadciśnieniem tętnicze na ogół nie daje poważnych objawów. Ot, czasem wywoła u kogoś ból głowy i dlatego tak wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak jest groźne. A jednak to właśnie ono, jeśli nie jest leczone, doprowadza do udaru mózgu, zawału serca i wielu innych poważnych chorób.
Pacjent z nadciśnieniem
Źródło: 123RF

„Nieleczone nadciśnienie doprowadza przede wszystkim do udarów mózgu, co jest największym straszakiem dla społeczeństwa aby to ciśnienie kontrolować i leczyć - mówi dr n. med. Halina Komorowska, kardiolog pracująca w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach. Dodaje, że w tym przypadku chodzi zarówno o udary niedokrwienne, jak i udarów krwotocznych, zwanych też wylewami krwi do mózgu.

choroba-niedokrwienna-serca">

Choroba niedokrwienna serca

Następną groźną chorobą, którą powoduje nieleczone nadciśnienie jest choroba niedokrwienna serca. „W nadciśnieniu tętniczym nie leczonym przez wiele lat wysokie ciśnienie skurczowe i rozkurczowe skraca okres rozkurczu serca i napełniania tętnic wieńcowych. Tętnice nie wypełniają się na tyle, na ile to jest potrzebne, co przyspiesza wytwarzanie blaszek miażdżycowych i chorobę niedokrwienną serca” - mówi doktor Komorowska.

Zobacz wideo: Badanie ciśnienia krwi

Lekarz zwraca uwagę na jeszcze jedno ciężkie schorzenie, którego przyczyną jest nadciśnienie - kardiomiopatię przerostową. „Długotrwałe nadciśnienie powoduje przerost wewnętrznych jam serca, co w konsekwencji doprowadza do nieprawidłowego napełniania tętnic wieńcowych, do spadku ogólnej frakcji wyrzutowej serca i rozwoju niewydolności krążenia” - tak opisuje to groźne schorzenie kardiolog Halina Komorowska. I dodaje: „Myślę, że gdyby się tych trzech wyżej wymienionych schorzeń bano, to już jest wystarczająca motywacja do tego, aby kontrolować i leczyć nadciśnienie tętnicze”.

Mirosław Rokita

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij