} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Czym grozi nieleczone nadciśnienie?

Nadciśnieniem tętnicze na ogół nie daje poważnych objawów. Ot, czasem wywoła u kogoś ból głowy i dlatego tak wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak jest groźne. A jednak to właśnie ono, jeśli nie jest leczone, doprowadza do udaru mózgu, zawału serca i wielu innych poważnych chorób.
Pacjent z nadciśnieniem
Źródło: 123RF
Spis treści

„Nieleczone nadciśnienie doprowadza przede wszystkim do udarów mózgu, co jest największym straszakiem dla społeczeństwa aby to ciśnienie kontrolować i leczyć - mówi dr n. med. Halina Komorowska, kardiolog pracująca w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach. Dodaje, że w tym przypadku chodzi zarówno o udary niedokrwienne, jak i udarów krwotocznych, zwanych też wylewami krwi do mózgu.

Reklama

Choroba niedokrwienna serca

Następną groźną chorobą, którą powoduje nieleczone nadciśnienie jest choroba niedokrwienna serca. „W nadciśnieniu tętniczym nie leczonym przez wiele lat wysokie ciśnienie skurczowe i rozkurczowe skraca okres rozkurczu serca i napełniania tętnic wieńcowych. Tętnice nie wypełniają się na tyle, na ile to jest potrzebne, co przyspiesza wytwarzanie blaszek miażdżycowych i chorobę niedokrwienną serca” - mówi doktor Komorowska.

Zobacz wideo: Badanie ciśnienia krwi

Lekarz zwraca uwagę na jeszcze jedno ciężkie schorzenie, którego przyczyną jest nadciśnienie - kardiomiopatię przerostową. „Długotrwałe nadciśnienie powoduje przerost wewnętrznych jam serca, co w konsekwencji doprowadza do nieprawidłowego napełniania tętnic wieńcowych, do spadku ogólnej frakcji wyrzutowej serca i rozwoju niewydolności krążenia” - tak opisuje to groźne schorzenie kardiolog Halina Komorowska. I dodaje: „Myślę, że gdyby się tych trzech wyżej wymienionych schorzeń bano, to już jest wystarczająca motywacja do tego, aby kontrolować i leczyć nadciśnienie tętnicze”.

Mirosław Rokita

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!