Jak często kobieta w ciąży powinna robić badania krwi i moczu?

Kobieta w ciąży
Źródło: 123RF
„Jeśli z ciążą nic się niepokojącego nie dzieje, to wykonanie przez kobietę badań krwi i moczu raz w miesiącu w zupełności wystarczy, a nawet powiedziałbym że to jest lekko przesadzone - mówi lek. med. Grzegorz Kowalewski, ginekolog pracujący w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach. - Co innego jednak, kiedy ciąża jest powikłana”.
 

Podstawowym, regularnie wykonywanym badaniem krwi jest morfologia, a przede wszystkim sprawdzenie poziomu czerwonych krwinek. Ich niedobór oznacza anemię, a więc stan niebezpieczny zarówno dla matki, jak i dla rozwijającego się dziecka. Inne istotne badania krwi, które może zlecić lekarz, to: test na HIV, na toksoplazmozę, na poziom cukru oraz na poziom hormonów ciążowych.

Przeczytaj także: Badania w ciąży

Badanie moczu w ciąży

Z kolei w badaniu moczu ocenia się pracę nerek i czy nie ma zakażenia układu moczowego. W moczu ciężarnej nie powinny występować: bakterie, ketony, białko, bilirubina. Badanie moczu pozwala wykryć poważne choroby u ciężarnej, np. gestozę (zatrucie) ciążową czy cukrzycę. Przy cukrzycy ciężarnych w moczu wystąpi cukier, natomiast przy zatruciu ciążowym charakterystyczny jest białkomocz, czyli zwiększone stężenie białka w moczu. Wczesne rozpoznanie tych chorób i podjęcie leczenia jest tu kluczowe dla bezpieczeństwa matki i dziecka.

Zobacz wideo: Badanie krwi i moczu - kiedy wykonać?

Niebezpieczne nadciśnienie

„W momencie kiedy jest nadciśnienie, kiedy ciąża jest powikłana białkomoczem czy innymi dołączającymi się schorzeniami, to badania, zarówno moczu jak i krwi, wymagane są znacznie częściej. Bardzo często na podstawie ilości wałeczków w moczu rozwiązuje się dojrzałą ciążę drogą cięcia cesarskiego, by uniknąć zagrożenia życia matki i dziecka - rzucawki i stanów przedrzucawkowych” - mówi doktor Kowalewski.

Zobacz wideo: Badania krwi i moczu w ciąży

Ze stanem przedrzucawkowym mamy do czynienia przy nadciśnieniu krwi i białkomoczu, a jego powikłaniem jest rzucawka - kobieta w ciąży ma napad padaczki. Jej wystąpienie zagraża życiu matki – do 10 procent, a jeszcze bardziej dziecku – do 25 procent. W stanie przedrzucawkowym stosowane są leki na nadciśnienie. Jeżeli nie skutkują, a objawy nasilają się, lepiej nie przedłużać ciąży i nie czekać do naturalnego porodu.

Piotr Wiechowski

Przeczytaj także: Ciąża a aktywność fizyczna

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA