Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze?

Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze?
Źródło: 123RF
„Nie ma charakterystycznych objawów występowania nadciśnienia tętniczego. Nie można powiedzieć, że występuje jakaś symptomatyka bardzo dla nadciśnienia charakterystyczna. I często u chorych pierwsze dwie dekady nadciśnienia są przegapione” - mówi dr n. med. Halina Komorowska, kardiolog ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach.
 

Lekarze zgodnie podkreślają, jak podstępną chorobą jest nadciśnienie tętnicze. Nie dając charakterystycznych objawów może długo pozostawać niezauważone i, co za tym idzie nieleczone. Natomiast skutki i powikłania jakie wywołuje – na czele z udarem mózgu i zawałem serca – mogą być dla człowieka katastrofalne. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola ciśnienia i szybkie podjęcie leczenia, jeżeli wynik pomiaru stale utrzymuje się powyżej wartości prawidłowych, czyli 140/90 mmHg.

Przeczytaj także: Nadciśnienie tętnicze bez tajemnic

Zobacz wideo: Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze?

Objawy nadciśnienia

„Pomimo wszystko występują w nadciśnieniu tętniczym objawy, które ja w swojej pracy zawodowej mogłabym polecić do zaobserwowania - mówi doktor Komorowska. - Jednym z nich jest uczucie przyspieszonego bicia serca, takiego kołatania, występującego nie wiadomo czemu, w różnych przedziwnych okolicznościach, niezwiązanych z podenerwowaniem, ale w pełnym odpoczynku i spokoju, również w godzinach nocnych, kiedy nie powinno się tego spodziewać. Następne są potyliczne bóle głowy, w społeczeństwie najbardziej rozpoznawalne jako zawroty głowy, czyli objawy ośrodkowego układu nerwowego. Często też zdarza mi się obserwować u chorych, u których to nadciśnienie występuje, jeszcze jeden objaw - uczucie rozdrażnienia, które pojawia się ni stąd ni zowąd w ciągu kilku minut podczas dnia. Tak więc uczucie rozdrażnienia, braku koncentracji, podenerwowania, jakichś nietypowych bólów w klatce piersiowej, uczucie nierównego bicia serca - to wszystko mogą być objawy podwyższonego ciśnienia tętniczego”.

Piotr Wiechowski

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA