Jak rozpoznać raka trzustki?

Jak rozpoznać raka trzustki?
To wyjątkowo groźna choroba nowotworowa - trudna do rozpoznania i bezwzględna dla pacjenta. W początkowej fazie rozwoju nie daje żadnych dolegliwości, a po wykryciu często jest już nie do wyleczenia.

"Rak trzustki, podobnie jak większość chorób nowotworowych, w początkowych etapach rozwoju nie daje żadnych objawów, chociaż powszechnie kojarzony jest z silnym bólem. Wszystko zależy od tego, w której części trzustki rozwija się guz" - mówi dr n. med. Katarzyna Szydłowska, onkolog pracująca w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach.

Po okresie bezobjawowym pojawiają się dolegliwości. Są nimi m.in. bóle brzucha, żółtaczka, utrata masy ciała, powiększenie pęcherzyka żółciowego, nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia, gorączka, zakrzepowe zapalenie żył lub wyczuwalny guz w okolicach pępka. Ból jako objaw raka trzustki opisywany jest jako silny, przeszywający i promieniujący do środkowej części grzbietu. Może być też zlokalizowany w nadbrzuszu i prawym podżebrzu lub odczuwany jako ból pleców.

Zobacz wideo: Jak rozpoznać raka trzustki?

Niestety, wciąż nie ma testów ani badań laboratoryjnych, które przyśpieszałyby rozpoznanie choroby. Aby potwierdzić przypuszczenia o nowotworze, trzeba wykonać badania obrazowe. "Trzustka ma bardzo trudną lokalizację i w badaniu pacjenta przez lekarza jest narządem trudnym do oceny. Aby właściwie ocenić trzustkę, trzeba choremu zrobić tomografię" - wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Szydłowska

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA