Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Jak się wprowadza i usuwa balon żołądkowy?

O balonie żołądkowym pisaliśmy już jako o świetnym, nieoperacyjnym sposobie na leczenie otyłości u osób, którym nie udaje się pozbyć nadwagi przy pomocy diety. Teraz sprawdźmy, w jaki sposób wprowadzamy taki balon do żołądka i jak go usuwamy.
Jak się wprowadza i usuwa balon żołądkowy?
Spis treści

Wprowadzenie balonu do żołądka wykonuje się przez usta przy użyciu gastroskopu. Pacjent w trakcie zabiegu jest pod kontrolą anestezjologa i dostaje dożylnie leki przeciwbólowe i uspakajające (sedacja). W momencie wprowadzania wziernika i balonu stosowane jest dożylnie podawane znieczulenie, co powoduje, że pacjent jest w stanie krótkotrwałego oszołomienia i nie odczuwa nieprzyjemności związanych z zabiegiem.

Do żołądka wprowadza się pusty balon, a następnie wypełnia się go przez rurkę sterylnym roztworem soli fizjologicznej. Zastawka, znajdująca się w miejscu przyczepienia rurki, zamyka się po jej odłączeniu. Dzięki temu z balonu tworzy się mała piłka, swobodnie leżąca i przemieszczająca się w żołądku. Zabieg trwa zwykle około 20 minut.

Zobacz wideo: Balon żołądkowy - jak się wprowadza i usuwa?

Reklama

Wyjmowanie balonu z żołądka

Podczas procedury wyjmowania balonu za pomocą narzędzi wprowadzonych przez wziernik żołądkowy balon przebija się i odciąga się z jego wnętrza płyn, a następnie pusty chwyta się szczypczykami i usuwa przez usta. „Balon żołądkowy pozostaje w środku od 3 do 6 miesięcy. Wyjęcie balona odbywa się w znieczuleniu krótkotrwałym dożylnym, w zabezpieczeniu anestezjologa. Pacjent jest podczas tego zabiegu albo lekko uśpiony, albo oszołomiony. Nie jest to dla niego nieprzyjemne, trwa to bardzo krótko. Wyjmujemy balon i na tym kończymy” - mówi dr n. med. Michał Spychalski, chirurg pracujący w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach.

https://youtu.be/kEmQc9U_4H0

Mirosław Rokita

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!