Jakie objawy mogą świadczyć o chorobach serca

Starszy niż rok
Choroba niedokrwienna serca, zwana też chorobą wieńcową czy dusznicą bolesną, to jedno z trzech najczęściej występujących w Polsce schorzeń kardiologicznych. Powstaje wskutek długotrwałego braku zaopatrzenia serca w tlen i związki energetyczne oraz miażdżycy naczyń wieńcowych, a jej konsekwencją może być ostry zespół wieńcowy czyli... zawał serca.
 

Wśród objawów charakterystycznych dla choroby niedokrwiennej serca najbardziej typowym, występującym u 80-90 procent chorych, jest ból w okolicy zamostkowej ciała o charakterze gniotącym, piekącym i rozpierającym, promieniujący m.in. do barków czy pleców. Ból ten zawsze skojarzony jest z wysiłkiem fizycznym i ustępuje po jego zaprzestaniu. Charakterystyczną cechą tego bólu jest również jego ustępowanie po przyjęciu nitrogliceryny.

Zobacz: 10 przykazań w profilaktyce chorób serca

Choroba niedokrwienna

"Trzeba pamiętać, że wysiłek to także wyjście na mróz, czyli zmiana temperatur, która sprzyja skurczowi naczyń oraz wysiłek podczas chodzenia pod wiatr. Wiatr jest niebezpieczną siłą, której nie widzimy i nie zdajemy sobie sprawy, jak olbrzymi wysiłek musimy wkładać w jego pokonywanie" - mówi doktor Halina Komorowska, kardiolog pracująca w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach.

Zobacz wideo: Choroby serca - niepokojące objawy

Ból zamostkowy, jeśli nie ustał po zaprzestaniu wysiłku fizycznego i przedłuża się ponad kilkanaście minut to jednoznaczny sygnał - szczególnie dla osoby, u której występuje po raz pierwszy - aby wezwać karetkę pogotowia i udać się do szpitala. Pacjenci mogą tam zostać poddani ewentualnemu leczenia inwazyjnemu - udrożnieniu zatkanych tętnic lub ich poszerzeniu - czy chirurgicznemu. "Choroba niedokrwienna serca w ostatnich latach, ze względu na wprowadzenie programów wczesnego leczenia inwazyjnego, jest zdecydowanie mniej dokuczliwa i mniej niebezpieczna niż to było wiele lat temu" - mówi doktor Komorowska.

Sprawdź: Profilaktyka chorób serca

Czy wiesz, że: Zdrowe serce to podstawa

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA