Jeśli chorujesz na cukrzycę, prawdopodobnie masz także… miażdżycę

Jeśli chorujesz na cukrzycę, prawdopodobnie masz także… miażdżycę
U osób chorych na cukrzycę znacznie częściej i wcześniej rozwijają się zmiany miażdżycowe w tętnicach dużego i średniego kalibru. Szczególnie często zmiany te powstają w naczyniach wieńcowych, mózgowych i kończyn dolnych.

"Cukrzyca jest chorobą naczyń, a ponieważ naczynia dochodzą do każdego narządu, w związku z tym każdy narząd może być uszkodzony" - mówi prof. dr n. med. Józef Drzewoski, diabetolog ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach. I wyjaśnia dalej: "Serce i naczynia to są struktury naszego organizmu szczególnie narażone na szkodliwe działanie wysokich stężeń cukru. Każda cukrzyca, a zwłaszcza cukrzyca typu drugiego, dynamizuje rozwój i przebieg miażdżycy. Cukrzyca i miażdżyca to są dwie siostry - złe siostry - które razem powodują ciężkie uszkodzenia wielonarządowe i są przyczyną przedwczesnego zgonu u wielu chorych".

Zobacz też: Miażdżyca – wszystko, o czym powinieneś wiedzieć

Udary, choroba wieńcowa, amputacje kończyn

Choć mechanizm odpowiedzialny za przyspieszenie pojawienia się miażdżycy u chorych na cukrzycę nie jest do końca znany, faktem jest jednak, że cukrzycy są znacznie bardziej narażeni na udar mózgu, zaś choroba wieńcowa i zawał serca odpowiedzialne są za więcej niż połowę zgonów pacjentów z cukrzycą. Również zgorzel kończyn z powodu miażdżycy naczyń obwodowych występują wielokrotnie częściej u chorych na cukrzycę. Ryzyko amputacji kończyny rośnie wraz z czasem trwania cukrzycy oraz wiekiem chorego.

Piotr Wiechowski

Zobacz, jak wygląda: Poprawne odżywianie w miażdżycy

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA