Najzdrowsze miejsce w internecie

Kiedy może dojść do operacji kolana?

„Do leczenia operacyjnego kwalifikujemy praktycznie trzy rodzaje urazów przeciążeniowych, które mogą wystąpić w stawie kolanowym: łąkotkowe, chrzęstne i więzadłowe” - mówi lek. med. Grzegorz Sobieraj, chirurg ortopeda pracujący w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach.
Chirudzy podczas operacji
Źródło: 123RF
Spis treści

O urazach kolana, które wymagają leczenia operacyjnego, pisaliśmy niedawno w artykule „Operacja kolana - endoskopowa czy tradycyjna”. Uzupełniając ten materiał warto przytoczyć wypowiedź doktora Sobieraja ze szpitala z Brzezin, który zaledwie tydzień temu przeprowadził pionierską operację uszkodzonego stawu kolana z wykorzystaniem przełomowej metody „Chrząstka w sprayu”.

„Uszkodzenie łąkotki, czyli najczęściej jej pęknięcie w wyniku przewlekłych mikrourazów, jest wskazaniem bezwzględnym do przeprowadzenia operacji i tutaj nie ma żadnych dyskusji – mówi Grzegorz Sobieraj.

- Uszkodzenia chrzęstne można leczyć w pewnym stopniu w sposób zachowawczy, ale niektóre wymagają leczenia operacyjnego. Z kolei większość uszkodzeń więzadłowych przeciążeniowych nie wymaga leczenia operacyjnego, za wyjątkiem zmian o typie kolano skoczka (uszkodzenie więzadła rzepki), które w skrajnych przypadkach, przy braku pozytywnej odpowiedzi na leczenie fizykalne, wymaga leczenia operacyjnego i daje bardzo dobre efekty”.

Kiedy dochodzi do urazów?

Lekarz dodaje, że jeśli chodzi o kontuzje stawu kolanowego związane z urazem ostrym, to zwykle leczone one są operacyjnie. Tutaj również, podobnie jak w przypadku urazów przeciążeniowych, dochodzi do uszkodzeń łąkotkowych, chrzęstnych i więzadłowych.

Zobacz wideo: Operacja kolana

Warto jednak jeszcze wrócić do operacji z wykorzystaniem przełomowej metody „Chrząstka w sprayu” i przypomnieć, na czym ona polegała. Przeprowadzono ją u pacjenta, u którego z powodu urazu kolana – w wyniku zderzenia z przeciwnikiem podczas meczu piłkarskiego – doszło do zerwania więzadła krzyżowego, co w konsekwencji doprowadziło do destrukcji chrząstki powierzchni stawowej. Ubytek uzupełniony został sprayem (żelem) uzyskanym z mieszanki pobranych od pacjenta komórek macierzystych i fibryny czyli białka wytrącającego się z osocza krwi podczas procesu jej krzepnięcia. To coś w rodzaju gumy czy też rusztowania, na którym ma odbudować się tkanka chrzęstna. „Podaliśmy do kolana bank tkanek. Zrobiliśmy w uszkodzonym kolanie rodzaj laboratorium, w którym rozwinie się chrząstka” - wyjaśnił doktor Sobieraj. Warto wiedzieć, że od razu po zabiegu staw jest ruchomy, co oznacza, że od razu też można rozpocząć rehabilitację.

Piotr Wiechowski

Czytaj również
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?