Leczenie zachowawcze chorób kręgosłupa

Leczenie zachowawcze chorób kręgosłupa
„Leczenie chorób kręgosłupa to jest bardzo trudny temat związany z intensywną pracą pacjenta nad sobą. To pacjent musi zmodyfikować swój charakter pracy, a często całego życia” - mówi lek. med. Marcin Cabaj, ortopeda pracujący w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach.

Wskutek siedzącego trybu życia mięśnie i więzadła słabną, a z kolei przez nadmierny wysiłek nadwerężają się, powodując różne wady kręgosłupa. Pogłębiają się one w miarę upływu czasu, a więc im jesteśmy starsi, tym jest gorzej.

Zobacz: Jak zadbać o kręgosłup? 7 skutecznych sposobów

Jak leczy się chory kręgosłup?

Leczenie schorzeń kręgosłupa jest często długotrwałe i skomplikowane. Opiera się głównie na leczeniu zachowawczym, tzn. stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Wykorzystywana są m.in. rehabilitacja, masaże lecznicze, joga czy terapia ultradźwiękami. Gdy te metody zawodzą, stosowane jest leczenie operacyjne.

Zobacz wideo: Jak wygląda leczenie zachowawcze chorób kręgosłupa

„Ważne są ćwiczenia umożliwiające rozluźnienie tzw. gorsetu mięśniowego, który ulega wzmożonemu napięciu na skutek charakterystyki pracy – głównie siedzącej lub przez wiele godzin w pozycji stojącej. Dodatkowo taki pacjent powinien zostać zaopatrzony w leki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz zapewniające rozluźnienie  mięśni przykręgosłupowych. Bardzo istotnym elementem jest również umiarkowana aktywność fizyczna – pacjent z bólami kręgosłupa, oprócz brania leków i odpowiednich ćwiczeń powinien również uprawiać sporty aerobowe, np. jazdę na rowerze, pływanie, nordic walking. Czyli wszystkie te czynności, które uaktywniają dużą ilość mięśni w tej samej jednostce czasu, ułatwiając ich relaks i wspomagając leczenie przeciwzapalne” - mówi ortopeda Marcin Cabaj.

Sprawdź: Co pomaga na ból pleców? 5 domowych sposobów

Czytaj też: Walka z chorobą kręgosłupa, czyli nadzieja i strach

Piotr Wiechowski

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA