Dla Ciebie, na zdrowie!

Operacja kolana - endoskopowa czy tradycyjna?

Urazy kolana, zwykle łąkotek i więzadeł krzyżowych, najczęściej przytrafiają się osobom aktywnym fizycznie, zwłaszcza uprawiającym sport, które nabawiły się kontuzji obciążając stawy ponad ich fizjologiczną wytrzymałość. Urazy takie często wymagają leczenia operacyjnego.
Kolana
Źródło: 123RF
Spis treści

Z urazami kolana nie ma żartów. Bardzo silny ból, kłopoty z wyprostowaniem nogi, słyszalny trzask w kolanie w trakcie urazu to bezwzględne powody, aby natychmiast udać się do lekarza specjalisty. Nawet jeżeli dojdzie tylko do stłuczenia czy mikrourazu, należy czujnie obserwować objawy. Ból, obrzęk i trudności z chodzeniem, naturalne w takich przypadkach, nie mogą się nasilać ani trwać zbyt długo. Jeśli po 2 lub 3 dniach dolegliwości się nie zmniejszą, koniecznie jest konsultacja u ortopedy.

Zobacz wideo: Czy zabiegi endoskopowe grożą zakażeniem?

Reklama

Leczenie endoskopowe

„Rodzaj zabiegu operacyjnego jest uzależniony od rodzaju uszkodzenia. Uszkodzenia łąkotek i uszkodzenia aparatu więzadłowego w 99 procentach przypadków leczymy w chwili obecnej endoskopowo. Uszkodzenia chrząstki stawowej również bardzo często leczymy endoskopowo, aczkolwiek już przy rekonstrukcji chrząstki stawowej, kiedy czasami potrzebujemy uzyskać lepszy wgląd w staw kolanowy, łączymy leczenie operacyjne endoskopowe z otwarciem stawu kolanowego” - mówi lek. med. Marcin Cabaj, ortopeda ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach.

Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!