Podczas tych zabiegów może dojść do zakażenia!

Zabieg
Starszy niż rok
Obawa przed zakażeniem żółtaczką lub inną groźną chorobą towarzyszy pacjentom wielu szpitali. Czy podczas zabiegów endoskopowych także możemy być na to narażeni?

Jak przypomina doktor Michał Spychalski - chirurg pracujący w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach - za każdym razem, kiedy lekarz wykonuje zabieg naruszający ciągłość powłok skóry pacjenta, przeprowadza operację czy nawet usuwa ząb, istnieje minimalne ryzyko zakażenia wirusem czy bakterią i nigdy nie będzie 100 procent pewności, że to się nie stanie. Lekarz zapewnia jednak, że współcześnie istnieją w medycynie sposoby, których stosowanie sprawia, że ryzyko to zostaje sprowadzone niemal do zera.”Główny sposób polega na tym, aby używać jednorazowego sprzętu, który po każdym badaniu jest wyrzucany” - mówi doktor Spychalski.

Jednorazowego sprzętu, np. kleszczyków używa się również podczas diagnostyczno-leczniczych zabiegów endoskopowych, np. kolonoskopii, które polegają na wprowadzaniu do wnętrza ciała pacjenta endoskopu. Doktor Spychalski zapewnia, że również w tym przypadku przestrzegane są najwyższe standardy czystości i sterylności, a stosowanie nowoczesnych myjni endoskopowych oraz płynów do dezynfekcji w znaczny sposób minimalizuje ryzyko zakażenia.

Piotr Wiechowski

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA