Pomoc medyczna w nagłych przypadkach

Pomoc medyczna w nagłych przypadkach
Szpitalny oddział ratunkowy (SOR) to miejsce, w którym udziela się świadczeń medycznych osobom w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia.

Wypadek w pracy czy w domu, uraz lub nagłe zachorowanie mogą zdarzyć się każdemu i w każdym momencie. Warto wiedzieć, jak zachować się w takich sytuacjach i jak szukać pomocy, aby była szybka i skuteczna.

Oddział SOR

"Nagłe przypadki, którymi zajmują się Szpitalne oddziały ratunkowe to albo przypadki, które są bezpośrednim zagrożeniem życia, albo wszelkiego rodzaju przypadki, które nie mogą być czy też z definicji nie są zaopatrywane przez podstawową opiekę zdrowotną, na przykład urazy. Mogą to być urazy głowy, urazy kończyn, zwichnięcia, złamania, rany cięte czy tłuczone, często będące następstwem wykonywania pracy z elektronarzędziami" - mówi lek. med. Marek Lipiński, specjalista medycyny ratunkowej ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach.

Szpitalne oddziały ratunkowe pracują całodobowo i może się do nich zgłosić każdy pacjent bez skierowania. Nie ma sensu wybierać się tam po leki na przewlekłą chorobę albo po zwolnienie lekarskie. Uzasadnione zgłoszenie się zachodzi wtedy, kiedy dzieje się coś nagłego i bardzo niepokojącego, np. ból brzucha czy ból w klatce piersiowej, z jakim nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Zadaniem oddziału jest diagnostyka pacjenta i ustabilizowanie jego funkcji życiowych, a gdy zachodzi taka potrzeba, zapewnienie transportu sanitarnego chorego do innej jednostki medycznej wykonującej świadczenia w koniecznym dla niego zakresie.

Czytaj: Pierwsza pomoc w anafilaksji i wstrząsie anafilaktycznym

Czytaj też: 5 pytań o anafilaksję i wstrząs anafilaktyczny

Piotr Wiechowski

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: W jakich okolicznościach najczęściej korzystasz z plastrów z opatrunkiem?

  Przy skaleczeniach

  Przy odciskach i pęcherzach (np. na stopach)

  Przy stłuczeniach z naruszeniem skóry

  Przy oparzeniach

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA